Zpívejte dětem

Úvodní stránkaZpívejte dětem
13.říjen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, Výchova, Ženy
Máme doma nakažlivou nemoc, je to ZPĚV - jak někdo začne (většinou je to můj manžel, protože já si máloco sama vybavím), druhý se přidá a už se to nedá zastavit. Slyším se, jak brumlám a bručím, i když já vlastně bývala "soprán 1",  takže spíš pištím nějakou píseň a on se chichotá někde zpovzdálí, protože mě zase nachytal a já si nevědomky zpívám to samé, co on! Sakra! Když jsme byli ještě dva, tak se i někdy nezpívalo, což už teď tak dobře nejde. B. s oblibou zpívá každý den, aktuálně "Komáři se ženili". A i když má zrovna tahle píseň docela ponurou myšlenku, pro mě teď představuje kouzelnou melodii. Líbezný hlásek mé dcery je prostě spása všedních dní. Opravdu mě těší vidět ji, jak si zpěv užívá. A co teprve, když si vzpomenu kolika horkých chvilek jsme se díky zpěvu zbavily. Sice mě párkrát okřikla, že teď bude zpívat už jen ona, ale faktem je, že když zpívá: ujde mnohem víc, jde relativně rychleji - bez zastávek, má jistě dobrou náladu a pobaví svým zpěvem nejen vás, ale i všechny v okolí. Tomu přeci, milí rodiče, nemůžete odolat! Hudba i zpěv vůbec mají mnohá pozitiva: rozvíjí osobnost, zlepšují kvalitu řeči, cvičí paměť, pozornost i představivost a mnohé další. Hudba uvolňuje ducha a okřídluje myšlenky. (Friedrich Nietzsche)
Domací kapela

Kdy začít s hudbou?

Doporučuje se děti seznámit s hudbou ještě před narozením. Pamatuji si, že jsem se svým velrybím břichem v obýváku taky pár hodin protančila a prozpívala, byly to pěkné chvíle. Určitě vás to příjemně naladí. Miminka se ze začátku soustředí především na maminčin hlas. "Snažte se co nejvíce na své děti mluvit nebo jim zpívat!" Ideálním začátkem bývají ukolébavky. Písně, které když děti slyší, je jim jasné, že maminka je nablízku a ony jsou v bezpečí. S naší B. to všechno začalo právě jimi. Pamatuji si, jak jsem jí zpívala před usnutím a ona brzy začala slova opakovat a doplňovat. Došlo to tak daleko, že jsem nakonec musela před usnutím přestat zpívat, protože jak jí to začalo bavit, spát se jí už nechtělo. Dítěti batolecího věku můžete vybrat i něco málo z reprodukované hudby, ale není nad „živý" zpěv, nejlépe někoho z rodiny.  Ke zpěvu můžeme časem přidat i jednoduché nástroje, zapojit vytleskávání, podupování a tancování. Můžete využít i dramatizaci a zapojit maňásky, oblíbené plyšáky či jiné pomůcky vztahující se k písničkám. Pokud vaše ratolest opravdu projeví o hudbu nebo hraní na nějaký nástroj hlubší zájem, neváhejte. Jen je  důležité, abyste je k hudbě nebo zpěvu nenutili, tím byste mohli vše jen pokazit.

A jak začít zpívat?

Když pominu broukání, žvatlání či jakékoliv jiné napodobování písní i řeči, přijde čas, kdy je dobré se na samotný hlas více zaměřit. Učte děti při zpěvu jednoduchým pravidlům: Správné držení těla: narovnaná záda, nohy mírně od sebe, hlava vzhůru. Správné dýchání: hluboký výdech je velice důležitý, stejně tak jako nadechnout se dostatečně a ve správný moment. Zpívejte s dětmi v přirozené poloze jejich hlasu, tedy ne moc hluboko. Nenamáhejte hlas zpěvem při nachlazení nebo při fyzické zátěži. Vyhněte se křiku a pištění. Užijte si klidnou a příjemnou atmosféru se zpěvem i hudbou a nezapomeňte, že hudba je lék na všechna trápení vaší duše. Ukažte její krásu i vašim dětem!
Dee Autor Dee