Zelené plíce New Yorku

Úvodní stránkaZelené plíce New Yorku
7.leden 2015 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Metropole, Zahraničí
Při dalším putování nejlidnatějším městem Spojených států amerických vás zavedeme do klidné oázy přímo uprostřed ruchu manhattanských ulic. Dovolte nám představit místo, bez kterého si zřejmě žádný Newyorčan nedovede představit obraz svého města. Realitní makléři by navíc jistě potvrdili, že ne náhodou se ceny bytů s výhledem na Central Park šplhají do závratných výšek. Mít bydliště s touto adresou se považuje za otázku prestiže. Avšak nejen domorodec, ale i turista znavený pulsujícím městem, který se v New Yorku ocitne pouze na pár dní, ocení zdejší zeleň, jež působí jako balzám na duši a také tělo.
Central Park
Central Park se nachází, jak již jeho samotný název napovídá, v podstatě uprostřed samotného srdce New Yorku, jenž je tvořeno ostrovem Manhattan. Prvního otevření se dočkal v roce 1857 a prostíral se tehdy na 315 hektarech, které město vyčlenilo na svých severních hranicích. Jednalo se o bažinatou, mnoha kameny pokrytou a též bezdomovci hojně obývanou půdu. O rok později získali zakázku na architektonickou přestavbu budoucího parku Frederick Law Olmsted a Calvert Vaux. Mohli využít zkušeností, které předtím získali při návrhu brooklynského Prospect Parku. I díky jejich představám dnes park působí přírodním dojmem, ačkoli je téměř vše vytvořeno uměle. Výstavba celého parku byla dokončena v roce 1860. Od roku 1962 je zapsán jako národní kulturní památka. Dnes má rozlohu obdélníkového tvaru o rozměrech 4 kilometry na 800 metrů. Pyšní se několika vyhloubenými jezírky, z nichž jednoznačně největší je rezervoár Jacqueline Onassis Kennedyové, který byl původně navržen jako dočasná zásobárna vody pro město. Dále zde můžeme najít několik stezek pro pěší i pro koně, hřiště, dvě bruslařské plochy, přičemž jedna z nich slouží v červenci a srpnu také ke koupání. Nachází se tu rovněž menší zoologická zahrada a Metropolitní muzeum umění. V Central Parku rádi tráví Newyorčané své volné chvíle. Můžete zde narazit na typické scény z filmů, kdy si hraje otec se synem s baseballovým míčkem, párečky posedávající při pikniku na trávnících, řadu houževnatých běžců nebo lidí venčících zde svého čtyřnohého psího miláčka. Central Park lze totiž nadsázky označit za nejvíce filmované místo v New Yorku.
Central Park
Je pozitivní vizitkou parku, že zde masivním způsobem klesl počet trestných činů. V roce 1980 jich tu bylo ročně spácháno zhruba 1000, v roce 2005 už pouze 100. I díky pocitu bezpečí a všeobecné pohodě ho každý rok navštíví více než 35 miliónů lidí. Mnozí jedním dechem přiznávají, že obklopeni přírodou často zapomínají na skutečnost, že se nachází uprostřed téměř 9 miliónového města, kterému se díky jeho pestré atmosféře přezdívá Tavící kotlík. Nu, a co dodat na závěr? Nasnadě je pouze otázka, může vám dát Central Park snad lepší pozvánku? Přijměte ji, nebudete litovat.
Radush Autor Radush