Základy správného zalévání trávníku

Úvodní stránkaZáklady správného zalévání trávníku
4.červen 2016 od petr v rubrikách Hobby a zahrada
štítky Zahrada, Tip

Trávník tvoří největší plochu každé zahrady a každý správný zahrádkář ví, že aby trávníky dobře rostly a dobře vypadaly, je třeba o ně také správně pečovat. Vertikulace, aerifikace a hnojení trávníku jsou činnostmi, které stačí provádět jen jednou až dvakrát do roka. Co je ale zapotřebí provádět mnohem častěji a je pro krásu trávníku také důležité, je jeho zalévání. Ideálně hustý, zelený a hebký trávník se nevytvoří bez dostatečného zavlažování. Jak správně zavlažovat?

Kdy a kolik vody – 2 základní údaje

Zavlažování trávníku má také svá pravidla, která je zapotřebí dodržovat. Především je důležitá doba, kdy budou trávníky zavlažovány. Dalším důležitým parametrem je množství vody na 1m2. Jak nato?

Nejprve vhodný čas pro zalévání trávníku. Nejvhodnější dobou jsou ranní nebo pozdně odpolední hodiny, kdy sluneční paprsky nemají takovou intenzitu. Slunce totiž trávníkům nejen prospívá, ale může jim i škodit.

Pokud trávník zalijeme v pravé poledne, na jeho lístcích zůstanou kapičky vody, které fungují jako lupa. Velmi snadno tak dojde ke spálení trávníků a namísto krásně zelené barvy na něm mohou být spálená „rezavá“ místa. V suchých dnech je dobré zalévat 2x denně, aby se voda dobře vstřebala a půda nevysychala.

A kolik vody je pro trávník vhodné? Ani málo, ani moc. Příliš málo vody nebude stačit pro dostatečné vyživení trávníku a příliš vody zase může znamenat nadměrnou vlhkost země a vznik plísní na trávníku. Ideálním množstvím jsou 4-6 litrů na 1m2 denně.  V případě dlouhých veder bez deště rozhodně 6 litrů. A jak již bylo řečeno, ideálně rozložit dávku na 2 zalévání.

Vznikají na trávníku nevyživená místa?

Nedaří se vám na celé ploše trávníku mít stejný odstín barvy? Je viditelné, že ačkoliv zaléváte pravidelně a dostatečně, tak některá místa nejsou dobře vyživená? V takovém případě je dobré daná místa přihnojit, protože půda postrádá některé živiny.

Nejdůležitějšími látkami pro růst trávníku jsou uhlík, kyslík, vodík, dusík, fosfor, draslík, hořčík a vápník. Vybírejte hnojiva rozpustná ve vodě a do trávníků je aplikujte při zalévání.

petr Autor petr