Základní pravidla tejpování

Úvodní stránkaZákladní pravidla tejpování
20.prosinec 2014 od Magda v rubrikách Nové články, Sport
štítky Sport
Tejpování je poměrně novým druhem fyzioterapeutických pomůcek pro sport. Ještě před několika málo lety byla tato metoda pouze výsadou profesionálních sportovců na nejvyšší úrovni, kdy jsme na různých částech jejich těla mohli poprvé vidět barevné pásky. Jedná se o speciální pásky určené pro kinesio tejpování a mají za úkol zvýšit pevnost svalů a také je posílit. Využívají se především při drobných zraněních, kdy daný sval není schopen zvládnout stoprocentní zátěž.

Využití od hlavy až k patě

Využití tejpů v současnosti není prakticky nijak omezeno. Mohou být využity pro posílení svalů v jakékoliv tělesné partii, tedy od hlavy až k patě. Jakmjiž bylo řečeno, kinesio tejping spadá do oblasti fyzioterapie. Pro správné využívání tejpů je možné absolvovat množství kurzů, které vám s jejich správnou aplikací mohou pomoci. Stačí ale základní znalost svalů v těle a správné provedení tejpů zvládnete i bez drahých kurzů. Základní pravidla po tejpování si nyní shrneme.

Vždy tejpujeme poškozený sval

Ze všeho nejdůležitější je vědět, že tejp se vždy využívá přímo na sval, který je namožený, natržený nebo jinak poškozený a oslabený. A to po celé jeho délce – tedy od úponu k úponu. Pokud neoslabeno v jedné partii více svalů, vždy využíváme na každý sval vlastní tejp. Jedině tak bude zaručena jejich maximální funkčnost.

Samotná aplikace pásky

U aplikace tejpovací pásky je zapotřebí opatrnost, přesnost a trpělivost. Všechny druhy tejpovacích pásek jsou opatřeny folií, kterou je třeba před aplikací postupně odstraňovat. Pod folií je ukryta lepící část. Nejprve odstranit jen začátek folie a přiložit jej k úponu svalu. Tejp přitisknout a zažehlit, lepidlo se aktivuje pomocí tepla. Samozřejmě nevyužívat pro zažehlení napařovací žehličku, ale teplo vytvořit třením ruky na tejp. Takto postupně postupovat při aplikaci celé délky pásky. Nejprve opět odstranit kousek folie a tu zažehlit až na konec. Při správném provedení tejpování bude výrazně zlepšena funkce svalů, podpořena funkce kloubů, tejp zamezí pohybu svalu v nežádaném směru, sníží otok, chrání klouby a svaly proti cirkulačnímu omezení a slouží jako aktivace endogenního analgetického systému
Magda Autor Magda