Zakládáte zahradní skalku?

Úvodní stránkaZakládáte zahradní skalku?
25.srpen 2015 od Magda v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Bydlení, Česko, Zahrada, Životní styl
Abyste dokázali zvýšit eleganci zahrady u svého rodinného domu nebo chalupy, můžete využít hned několik způsobů. Může se jednat například o sestavy stromů a keřů, záhonky, zahradní jezírka nebo právě skalky. Skalky jsou na českých zahrádkách stále populárnějším desénovým prvkem. Jejich přírodní vzhled zahradám jen prospívá a stanou se velmi originálním desénovým prvkem každé zahrady. Jak je správně založit a kdy je nejvhodnější čas? Na toto téma se v dnešním článku zaměříme.

Právě na konci léta je správný čas

Nejvhodnějším obdobím pro vytvoření zahradní skalky je právě přelom konce léta a začátku podzimu. Nově vytvořená skalka by se totiž měla nejprve stihnout usadit, než bude osázena okrasnými květinami nebo bylinami. Pokud na podzim skalku vytvoříte, tedy její tvar, tak přes probíhající podzim a zimu se veškerá zemina na skalce usadí do své finální podoby a na jaře můžete začít s výsadbou rostlin.

Nákres je správná volba

Pokud nemáte s vytvořením skalky dostatečné zkušenosti, nepouštějte se do realizace metodou pokus-omyl. Vše si nejprve důkladně promyslete. Promyslete si velikost skalky, její výšku i rozvržení. Skalky mohou působit celistvým dojmem, rozdělené do více částí nebo kaskádovité. Ideální variantou je, když si vezmete do ruky papír a tužku, sednete si ke stolu a připravíte si pár návrhů, jak by skalka měla vypadat. Podle návrhu se staví lépe, než bez inspirace.

Jaké kameny zvolit?

Právě kombinace přírodních kamenů společně se zeminou dodává skalkám to pravé kouzlo. Jenže jaké kameny vybrat. Pro realizaci skalek jsou nejvhodnější typy hornin jako je například pískovec, vápenec nebo travertin. Ty působí velmi příjemným a přírodním dojmem. Vyhněte se raději kamenům s uhlazenými hranami. Říční kameny nejsou příliš vhodné. Raději volte lomový kámen. A platí jedno pravidlo – čím starší a zvětralý kámen, tím lépe. A pokud jsou na kameny již mechy, rozhodně je neodstraňujte.

Kde skalku umístit?

Velmi důležité z hlediska toho, jak se bude květinám na skalce dařit, je i výběr toho správného místa. Vyhýbejte se místům pod stromy, kde je většinu dne stín. Raději volte místa s polostínem. A na jakou stranu skalku orientovat? Ideální je východ. Volba rostlin na skalku je jen na vás. Možností jsou stovky a vybírat můžete celoroční rostliny nebo jen letní. Stále oblíbenější jsou v současnosti skalky s bylinkami, místo klasické bylinkové zahrádky.
Magda Autor Magda