Zajímavosti Zlínského kraje

Úvodní stránkaZajímavosti Zlínského kraje
13.září 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Cestování, Česko, Kraje

Zlínský kraj láká největší množství turistů především na rozmanitost a krásy své přírody. Rozloha není příliš velká. Svými 3964 km² se řadí k menším krajům na území ČR. Mezi nejznámější důvody, proč Zlínský kraj navštívit, patří přírodní scenérie, lidová architektura a vstřícní lidé se silným vztahem k minulosti.

Příroda a krásy Zlínského kraje

Atraktivních míst s přírodními krásami, které přímo lákají k turistickým výletům, je ve Zlínském kraji hned několik. Nejzajímavější z turistického hlediska jsou oblasti Beskyd, Hostýnských, Vsetínských a Vizovických vrchů. V těchto lokalitách se nachází stovky kilometrů turistických stezek. Stezky jsou vhodné pro začínající turisty i pro zkušené horské turisty. Zlínský kraj je velmi bohatý také na skalní útvary. Mezi nejslavnější patří území Lačnovských skal, Pulčínských skal, skalní útvar Kazatelna či skalní město Klenov.

3 národopisné celky

Na území Zlínského kraje se nachází hned 3 národopisné ceky – Slovácko, Valašsko a Haná. Všechny 3 celky mají svou osobitost, minulost a originalitu. A právě na minulost jezde kladen velký důraz.

Rozhodně byste měli navštívit valašské muzeum v přírodě v Beskydech. Z něj se vydat na Pustevny a k soše pohanského boha Radegasta. Místní kladou velký důraz tradicím a lidovým zvykům. I proto se ve zlínském kraji každoročně koná hned několik jarmarků, slavností a poutí.

Valašské muzeum
Valašské muzeum

Hrady a zámky

Nejen klasické lidové stavby, ale i architektonické památky v podobě hradů a zámků se zde nachází ve velmi hojném počtu. Z hradů patří mezi nejznámější Buchlov a Malenovice. Nejznámějšími zámky jsou například zámky Lešná, Cetechovice, Holešov, Koryčany, Buchlovice, Bystřice pod Hostýnem nebo zámek Vizovice.

Krásy Zlínského kraje si můžete vychutnat nejen při pohledu ze země, ale také z mnoha rozhleden, kterých jsou zde desítky.

Buchlov
Buchlov

 

 

petr Autor petr