Zajímavosti Ústeckého kraje

Úvodní stránkaZajímavosti Ústeckého kraje
12.září 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Kraje, Česko, Cestování, Ústí

Ústecký kraj se společně s Libereckým krajem dělí o pomyslný titul nejseverněji položeného kraje na území ČR. Svou rozlohou 5 335 km2 se řadí k průměrně velkým krajům. Rozhodně ale stojí za návštěvu.

Zejména z historického hlediska je tato oblast velice zajímavá.

Nebýt Ústeckého kraje, praotec Čech by se neusadil

K Ústeckému kraji se váží hned 2 místa, která jsou velmi důležitá z historického hlediska. Tedy alespoň z hlediska starých pověstí českých. Oblast roudnicka se sice nachází ve středočeském kraji a právě zde najdeme horu Říp. Slavnou horu, na kterou podle pověsti vyšel praotec Čech a právě odsud spatřil krajinu oplývající mlékem a strdím – přitom se díval právě na Středočeský kraj a Ústecký kraj.

O kousek dále, v údolí řeky Bíliny u obce Stadice je místo, kterému je přisuzován vznik rodu Přemyslovců. Právě na těchto polích pracoval Přemysl Oráč, až do doby, než si pro něho přišla kněžna Libuše, aby vládl české zemi.

Hory a pohoří Ústeckého kraje

Na území Ústeckého kraje nemůžeme najít žádné velehory, ale i tak je tato oblast vhodná pro horskou turistiku. A to pro všechny věkové a výkonnostní kategorie. Do tohoto geologického území zasahují části Českého středohoří, Krušných hor a Českého Švýcarska.

Každé pohoří je zcela originální a odlišné. Sami zmůžete vybrat, zda chcete procházet Českým středohořím, kde se vám naskytnou rozlehlé pohledy na otevřenou krajinu nebo národním parkem České Švýcarsko s úchvatnými přírodními scenériemi.

České Švýcarsko

České Švýcarsko – krajina skal a hlubokých lesů

Zejména oblast Českého Švýcarska si zaslouží více pozornosti. Jedná se o jeden ze čtyř národních parků na Českém území. Unikátnost této krajiny tvoří především skalní útvary, převisy a vyhlídky zasazené do prostředí hlubokých lesů. Po celém území jsou značené turistické trasy a rozhodně se neztratíte. V místních obcích jsou dochovány stavby lidové architektury, které jsou dnes již vzácností, ale podtrhují celý charakter oblasti.

Zámky a hrady

Bohužel pro návštěvníky Ústeckého kraje, kteří jsou milovníky dochovaných hradů, moc dobrých zpráv nemáme. Kraj okolo Ústí nad Labem je na hrady poměrně chudý. Mezi dochované hrady do dnešní doby patří Hněvín, Úštěk, Hasištejn nebo Kadaň. Na své siale přijdou milovníci zřícenin. Pokud k nim patříte, neměli byste vynechat zříceninu hradu Střekov, Falkenštejn nebo Egerberk.

O zámky ale Ústecký kraj rozhodně ochuzen není. Naopak. Množství zámků na rozloze kraje je nadprůměrné. Mezi nejznámější patří Lovosický zámek, Benešov nad Ploučnicí, Červený hrádek, Duchcov, Krásný Dvůr nebo Velké Březno.

Červený hrádek

 

petr Autor petr