Zajímavosti Středočeského kraje

Úvodní stránkaZajímavosti Středočeského kraje
6.říjen 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Cestování, Česko, Kraje

Středočeský kraj je unikátní zejména svou polohou. Jak už napovídá jeho název, nachází se ve střední části České republiky a dohromady sousedí s devíti ostatními českými kraji. Po vnějších hranicích s osmi a obklopuje celé Hlavní město Praha, které je také samostatným krajem. Velmi zajímavý je nejen svým umístěním, ale také množstvím kulturních a přírodních krás.

Důležitý z historického hlediska

Do této krajiny se rozhodně vyplatí cestovat. Právě ve Středočeském kraji se mnohokrát psala historie. Na rozmezí Středočeského a Ústeckého kraje se nachází hora Říp, kde se podle pověsti rozhlédl Praotec Čech po krajině a rozhodl se, že je to ideální místo pro život. Z velké části viděl právě dnešní Středočeský kraj. V době, kdy naše území opanovali nacisté, došlo k vypálení obcí Lidice a Ležáky, které se rovněž nacházejí ve Středočeském kraji.

Památník - Lidice

Geografie Středočeského kraje

Z Geografického hlediska je Středočeský kraj velmi rozmanitý. Nečekají zde na nás žádná vysoká pohoří, která by se pyšnila vysokými horami. Nejvyšším bodem je Brdský tok v pohoří Brdy – 865 mnm.

Mezi další pohoří patří Středočeská pahorkatina nebo Křivoklátská vrchovina. Ani zde se nejedná o velká pohoří, ale o krásnou přírodu protkanou množstvím cyklostezek a turistických tras vhodných zejména pro rekreační a začínající turisty. 

Křivoklát

Přírodní zajímavosti kraje

Samotný fakt, že na území Středočeského kraje se nenachází žádné skutečně vysoké hory ještě neznamená, že by zde z hlediska přírodních krás nebylo nic k vidění. Nachází se zde hned 4 Chráněné krajinné oblasti – Kokořínsko, Křivoklátsko, Český kras a Český ráj. Každé z těchto území má své specifické přírodní krásy, které se kraj společně se státem snaží uchovat nedotčené. 

Na území Českého ráje se dokonce nachází nejrozsáhlejší jeskynní krasovité území v ČR. Jedná se o Koněpruské jeskyně.

Koněpruské jeskyně

Středočeský kraj – ráj památek

Z hlediska architektonických a historických památek má Středočeský kraj rozhodně co nabídnout. Na každé jeho části se nachází unikátní stavba nebo oblast. Nachází se zde zřejmě nejznámější hrad na českém území – Karlštejn. Kromě něj také hrady Křivoklát, Točník nebo Český Šternberk. Pokud patříte spíše mezi milovníky zámků, neměly by vaší pozornosti uniknout zámky na Konopišti, v Lánech a v Mělníce. 

Městem s velmi pestrou historií je Kutná hora. Toto město má velkou tradici spojenou se stříbrem, kde se také dlouhá léta těžilo. V současné době vše dokumentuje muzeum stříbra, které se zde nachází. Kromě muzea stříbra je dominantou města také Chrám svaté Barbory společně s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie.

petr Autor petr