Zajímavosti Plzeňského kraje

Úvodní stránkaZajímavosti Plzeňského kraje
5.září 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Česko, Cestování, Plzeň, Pivo

Zajímavosti Plzeňského kraje

Tento kraj se nachází na jihozápadě českého území a je třetím největším krajem v České republice. Tedy alespoň rozlohou. Co se týče počtu obyvatel, je Plzeňský kraj až na desátém místě ze čtrnácti českých krajů.

Zalidnění tedy není nikterak velké, ale na druhou stranu zbývá více místa pro přírodní krásy a památky. A těch je v Plzeňském kraji opravdu hodně.

Plzeňský kraj pro milovníky horské turistiky

Milovníci turistiky nejen v rovinatých oblastech, ale zejména chůze po stezkách v horách, si zde rozhodně přijdou na své. Nejvíce tedy ve stezkách pohoří Šumava, které se rozprostírá v podstatné části Plzeňského kraje.

Další, velmi hojně navštěvovanou oblastí jsou hory Český les, které se nachází v pohraničí. Stovky kilometrů turistických stezek doplňují také stále vznikající cyklostezky. Plzeňský kraj věnuje cyklistům v posledních letech velkou pozornost a snaží se jim připravit ty nejlepší podmínky.

Plzeňský kraj – kraj piva

I přes velké množství architektonických památek a přírodních krás je plzeňský kraj vyhlášený především jako kraj piva. Stejně tak jako je vyhlášený Jihočeský kraj svými rybníky nebo kraj Karlovarský lázněmi. Každý kraj je slavný podle toho, jakému řemeslu se zde dařilo nejvíce.

V Plzni a okolí se odjakživa vařilo dobré pivo. Tato tradice přetrvala, a proto je Plzeňský kraj navštěvován každoročně tisícovkami milovníků tohoto moku. Turisté sem jezdí například na prohlídku největšího českého pivovaru nebo do Pivovarského muzea, které se nachází v původním středověkém domě.

Přes velký zájem o místní pivovarnictví jsou některé další zajímavosti poněkud v pozadí. Věděli jste například, že v Plzeňském kraji je nejstarší letiště v České republice?

Jezera v pohoří Šumava

Pohoří Šumava není zajímavé jen turistickými a cykloturistickými stezkami, ale také vodními plochami, které se zde nachází. Mezi nejznámější patří Černé jezero, Čertovo jezero, Laka nebo Prášilské jezero. Všechna jezera jsou zasazena v malebné přírodě, která přímo láká k relaxaci.

Černé jezero
Černé jezero
Šumava
Šumava

Hrady a zámky

Švihov
Švihov

Milovníci klasické architektury hradů a zámků si v plzeňském kraji také přijdou na své. Z radů jsou nejžádanější Rabí, Švihov, Velhartice nebo Radyně. Krásné a romantické zámky najdete ve Zbirohu, Manětíně, Horšovském týně nebo v Kozlu.

Velhartice
Velhartice
petr Autor petr