Zajímavosti Pardubického kraje

Úvodní stránkaZajímavosti Pardubického kraje
2.září 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Kraje, Pardubice, Cestování

Se svou rozlohou 4 519 km2 se Pardubický kraj řadí spíše ke středním až menším krajům na území České republiky. Počet obyvatel lehce přes půl milionu je také spíše průměrný.

Kraj se pyšní především rozvinutou infrastrukturou, atraktivními turistickými lokalitami a také velkým množstvím kulturních akcí, které se zde konají. Co se rozhodně vyplatí při návštěvě Pardubického kraje poznat a navštívit?

Pohoří Pardubického kraje

I milovníci horské turistiky si v Pardubickém kraji mohou přijít na své, i když v ČR je velké množství krajů s významnějšími horskými destinacemi.

Nejvyhledávanější oblastí jsou Orlické hory, konkrétně pak v oblasti Kralického Sněžníku. Kraj láká turisty také do oblastí Železných hor a Ždárských vrchů.

Zajímavá města

Nejzajímavějším městem je pochopitelně krajské město Pardubice. To je historicky proslavené především výrobou perníku, která přetrvává dodnes. V Pardubicích se konají 2 největší sportovní události svého druhu v České republice – Velká pardubická a Zlatá přilba.

Perštýnské náměstí - Pardubice
Perštýnské náměstí - Pardubice

Z historického hlediska patří mezi nejzajímavější města rodiště hudebního skladatele Bedřicha Smetany – Litomyšl. Rozhodně byste si neměli nechat ujít návštěvu Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Tento hřebčín dodává koně i anglické královně.

Architektonické památky

Pardubický kraj je velmi bohatý především na architektonické památky. Na jeho území se nachází velké množství hradů a zámků. Mezi nejvýznamnější zámky kraje patří Zámek Heřmanův Městec, zájem Choltice, zámek Letohrad, Lanškroun, Litomyšl, Nové hrady nebo Nasavrky.

Prohlédnout si můžete i hrady Svojanov, Rychnburk, Chrudim, Litice nad Orlicí nebo Kunětickou horu. Mezi zajímavou architekturu ale nepatří jen hrady a zámky. I lidové stavby jsou v Pardubickém kraji velmi dochované.

Kunětická hora
Kunětická hora

Mezi nejvýznamnější památky tohoto druhu patří skanzen lidových staveb Vysočina, Hlinsko nebo osada lidových staveb Svobodné hamry.

petr Autor petr