Zajímavosti Olomouckého kraje

Úvodní stránkaZajímavosti Olomouckého kraje
30.srpen 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Česko, Cestování, Olomouc, Kraje

Ačkoliv je turisticky nejnavštěvovanější oblastí Moravy Jihomoravský kraj, i ostatní kraje mají turistům co nabídnout. Konkrétním příkladem je Olomoucký kraj. Tento kraj se nachází na severní části Moravy. Jaké jsou jeho zajímavosti?

Olomouc

Pohoří Olomouckého kraje

O pohoří se Olomoucký kraj dělí s ostatními sousedními kraji. S Moravskoslezským krajem se dělí o nejvyšší pohoří Hrubý Jeseník s nejvyšším bodem Praděd 1491 m.n.m. Na západní a jihozápadní straně se rozprostírá Jihomoravská vrchovina, na východě zase Oderské vrchy.

Směrem od severu k jihu postupně nadmořská výška klesá. Na jižní části jsou úrodnější nížiny a oblast Hané.

Přírodní zajímavosti Olomouckého kraje

Přírodních krás najdete v Olomouckém kraji více než dost. Tato oblast je velmi bohatá na jeskynní útvary. Mezi nejznámější jeskyně této lokality patří Javoříčské jeskyně, jeskyně Na Pomezí, jeskyně Na Špičáku, Mladečské jeskyně nebo Zbrašovské aragonitové jeskyně.

Nejzajímavější přírodní památky se nacházejí v CHKO Jeseníky. Jedná se například o kamenná moře, ledovcové kary s padajícími lavinami, tajemná rašeliniště, horské vesničky a dřevěné stavby.

CHKO Jeseníky

V Rožnově pod Radhoštěm se nachází také Valašské muzeum v přírodě – komplex původních budov, ve kterých se ukazuje, jaký býval život na Hané.

Zámky a hrady

I z architektonického hlediska má Olomoucký kraj rozhodně co nabídnout. Hrady jsou na území celkem 3 – hrad Bouzov, Helfštýn a Šternerk. Mezi nejslavnější zámky patří Jánský vrch, Náměšť na Hané, zámek Čechy pod Kosířem, Plumlov, Tovačov a zámek Velké Losiny. 

Zajímavosti o hlavním městě kraje

Hlavním městem Olomouckého kraje je pochopitelně Olomouc. Město leží na soutoku řek Moravy a Bystřice a má rozlohu 10 337 ha. Po Praze je Olomouc druhou nejvýznamnější památkovou rezervací v ČR. Jedná se o 6. největší město v Česku, které má jen těsně pod 100 000 obyvatel. Olomouc je sídlem univerzity, arcibiskupství nebo moravské filharmonie.

petr Autor petr