Zajímavosti Moravskoslezského kraje

Úvodní stránkaZajímavosti Moravskoslezského kraje
4.říjen 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Cestování, Česko, Kraje

Kraj, který se nachází v nejvýchodnější části České republiky zhruba 300 km od Prahy. Jako jediný kraj v ČR se sousedí se třemi okolními státy – Polskem, Slovenskem a Rakouskem. Zejména v dřívějších dobách byl tedy centrem obchodu mezi těmito státy a naší republikou. Rozlohou i počtem obyvatel se řadí spíše k menším krajům. Z hlediska historického a přírodního ale má jistě co nabídnout.

Kraj s tradicí těžby

Každý kraj v ČR má svou jednu typickou oblast, na kterou se v průběhu minulosti specializoval. Půda na východním území státu je velmi bohatá především na zásoby uhlí

Těžební průmysl je zde nejslavnější, i když v současné době se stále více dolů uzavírá, zejména oblast kolem Ostravy je „havířinou“ proslulá. Kromě těžebního průmyslu zde má velké zastoupení i oblast zpracování železa. Bohužel zejména tyto 2 průmyslová odvětví jsou nejvíce náročná k životnímu prostředí a proto se Moravskoslezský kraj řadí mezi místa s nejméně kvalitním ovzduším. Nejvíce je znečištění patrné v oblastech okolo Ostravy a Frýdku Místku.

Ostrava

Pohoří Moravskoslezského kraje

Z geografického hlediska je Moravskoslezský kraj velmi členitým krajem na území České republiky. Na jeho území se nachází hned několik českých pohoří. Ta lemují kraj na západní straně, východní straně a také částečně na jihu. Nejvyšším pohořím je Hrubý Jeseník s nejvyšší horou Praděd (1492 mnm). Dále zde můžeme najít Moravskoslezské Beskydy, pohoří Nízký Jeseník a Oderské vrchy

Kromě pohoří má Moravskoslezský kraj také velké množství zajímavých rovinatých nížinných částí. Mezi ně bezpochyby patří koridor Moravská brána, Slezská nížina a Opavsko-ostravská pánev.

Kraj se vztahem k minulosti i k přírodě

Na území Moravskoslezského kraje lze najít několik desítek chráněných oblastí s nedotčenou přírodou. Nejvíce zastoupené jsou tyto oblasti v Beskydách, ale setkat se s nimi můžeme i v níže položených oblastech. O tyto oblasti kraj velmi pečuje a chce zachovat jejich nedotčenost. 

Zároveň má Moravskoslezský kraj také silný vztah k minulosti. A to nejen k té těžební. Na jeho území pochopitelně nesmí chybět Hornické muzeum v Ostravě, které dokumentuje celou historii těžby na Ostravsku. Velmi zajímavou podívanou z historického hlediska jsou také městské památkové rezervace v Příboře, Štramberku a Novém Jičíně.

Hrady a zámky

Moravskoslezský kraj láká především milovníky hradů. Zámky se na jeho území také nachází a mezi nejzajímavější bezpochyby patří zámky v Kravařích, Bruntále a Hradci nad Moravicí. Hrady se ale na území nachází unikátní. Nejzajímavějším a nejvyhledávanějším je komplex hradu v Hukvaldech. Hrad Štramberk je unikátní svou polohou přímo nad romantickým městečkem. Hrad Slovinec a jeho nejvyšší věž pak nabízí úchvatný rozhled po okolí.

Hrad Štramberk
petr Autor petr