Zajímavosti Libereckého kraje

Úvodní stránkaZajímavosti Libereckého kraje
9.září 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Kraje, Česko, Cestování, Liberec, Léto

Nejsevernější kraj v České republice rozhodně nemůže návštěvníky lákat na svou velikost. Co se týče rozlohy, patří Liberecký kraj k nejmenším v republice. Na pouhých 3 163 km2 se ovšem rozprostírá malebná oblast, která je určena pro milovníky turistiky, památek i kultury a zábavy. Co si v Libereckém kraji rozhodně nenechat ujít? 

Ještěd

Pohoří Libereckého kraje

Jestliže máte rádi spíše rovinaté oblasti, tak se do Libereckého kraje raději ani nevydávejte. Na tomto poměrně malém území se nachází alespoň částečně hned několik českých pohoří – Krkonoše, Jizerské hory a Lužické hory. 

Ideální kraj pro zimní i letní turistiku. V létě je pro návštěvníky připraveno několik set kilometrů horských turistických stezek. Liberecký kraj také láká cykloturisty, zejména na horské cyklostezky, kterých v kraji neustále přibývá. V zimě jsou připraveny tratě na běžkování, které jsou neustáíle upravovány a také množství sjezdovek.

Kraj rozhleden

V české republice rozhledny rostou doslova jako houby po dešti a vznikají na každém menším kopečku. Liberecký kraj ale má v této oblasti bohatou historii a díky množství vysokých pohoří rozhodně má co nabídnout. Na jeho území se nachází desítky rozhleden. Mezi nejslavnější patří rozhledny Kralovka, Bedřichova, Černá studnice u Jablonce nebo Smrk u Hejnic.

Liberec - Radnice
Liberec - Radnice

Památky Libereckého kraje

Kostely, kostelíčky, kaple, hrady i zámky. To vše najdeme v Libereckém kraji v hojném zastoupení. Milovníci staré architektury si rozhodně přijdou na své a ani za celý víkend se nedá prohlédnout nezajímavé. Z hradů můžeme doporučit dominantu kraje – hrad Bezděz a vynechat byste neměli ani zříceninu hradu Trosky. Renesanční architekturu zastupuje zámek Zákupy a na zámku Sychrov můžete obdivovat francouzské portrétní umění. 

ZOO v Liberci Hlavním městem libereckého kraje je pochopitelně Liberec. Ten láká návštěvníky nejen na zajímavé architektonické umění ve městě, ale na množství unikátů, které jinde v republice nenajdeme. Mezi nejslavnější patří místní ZOO s bílými tygry. Dále centrum Babylon – město ve městě, kde se dá užít celý den zábavy pro celou rodinu.

Liberec - ZOO
Liberec - ZOO
petr Autor petr