Zajímavosti Královehradeckého kraje

Úvodní stránkaZajímavosti Královehradeckého kraje
1.říjen 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Česko, Cestování, Kraje

Královehradecký kraj je z hlediska geografického jedním z nejzajímavějších českých krajů. Svou rozlohou 4760 km² se řadí k průměrným. Jen v málokterém kraji ale najdeme vysoké horské oblasti a krásnou rovinu. Horské oblasti Krkonoš společně s rovino v Polabí jsou největšími lákadly Královehradeckého kraje. Kraj je zajímavý nejen pro milovníky turistiky, ale také díky svým mnoha kulturním zajímavostem.

Pohoří Královehradeckého kraje

Královehradecký kraj má pohoří, které je každoročně vyhledávané tisícovkami turistů. Jedná se o Krkonoše s nejvyšší horou na území ČR – Sněžka 1603 mnm. Krkonoše jsou doslova protkány turistickými cíly pro pěší turisty, cykloturisty, milovníky lyžování i zájemce o tradiční architekturu a historii. Oblast Královehradecka je z turistického hlediska jednou z nejzajímavějších. Kro nebude mít chuť na nejvyšší české pohoří, může se vydat na klidné procházky Orlickými horami.

Příroda v kraji

Královehradecký kraj je velmi bohatý na přírodní krásy. Zřejmě nejvíce se jich nachází v KRNAP – Krkonošský národní park. Kromě něj se v kraji také nachází CHKO Broumovsko. Turistické oblasti v pohoří Krkonoš a velké roviny v oblasti Polabí patří k přírodně nejzajímavějším místům tohoto kraje. Další velkou přírodní zajímavostí jsou také skalní útvary, které se nachází na území Prachovských skal a Adršpašsko-teplických skal. Hrady a zámky Milovníci starší architektury si v Královehradeckém kraji jistě přijdou na své.

KRNAP

Zejména pak milovníci skromnějších i přepychových zámků. Na hrady tato oblast příliš bohatá není. Dochovaných můžeme najít jen hrady Kost a Pecka. Pak už jen nedochované zříceniny. Velké množství zámků v této oblasti je ovšem unikátních. Mezi ně patří například Hospitál Kuks, zámek Hrádek u Nechanic, Humprecht, Jičín, Karlova Koruna, Kostelec nad Orlicí, Miletín nebo zámek Rychnov nad Kněžnou.

Hospitál KUKS

Kraj se vztahem k tradici

Jen málokterý kraj má tak velký vztah ke své minulosti, jako právě ten Královehradecký. Především milovníci klasické venkovské architektury si přijdou na své. důkazem je například oblast Babiččina údolí, okolí Ratibořického zámku a v Podornickém zámku Krkovice zaznamenávají vývoj staveb venkovského i městského typu.

Pokud byste chtěli ještě dále do minulosti, můžete vyrazit do Všetar a navštívit pravěkou vesničku. Za lidovými stavbami nemusíte jezdit jen do skanzenů. Celé Krkonoše jsou pověstné klasickými dřevěnými roubenkami a poloroubenkami.

Ratibořický zámek
petr Autor petr