Zajímavosti kraje Vysočina

Úvodní stránkaZajímavosti kraje Vysočina
16.září 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Česko, Kraje, Cestování

Centrum Českomoravské vrchoviny, ve kterém se rozkládá kraj Vysočina je každoročně cílem desítek tisíc českých i zahraničních turistů. Kraj rozhodně má, co nabídnout. Kromě přírodních krás a malebného prostředí se jedná také o velké množství architektonických památek a kulturního vyžití. Proč cestovat do této oblasti? 

Telč
Telč

Příroda kraje Vysočina

I když jsou architektonické památky kraje Vysočina velmi zajímavé a lákavé, je oblast Českomoravské vrchoviny především určena pro milovníky turismu. V kraji se dá totiž provozovat turistika v průběhu celého roku. V případě dobré viditelnosti jsou výhledy ze Ždárských vrchů doslova úchvatné.

Výhledy na krajinu jsou možné z desítek rozhleden, které se zde také nacházejí. Vydat se můžete pěšky například k prameni řeky Svratky, vodní nádrži Vír nebo ke zkamenělému zámku u obce Svratka. 

Vysočina je jistě zajímavým místem i pro milovníky flory – zejména pak velkých vzrostlých stromů. Na území se totiž nachází hned několik unikátních a zákonem chráněných stromů. Ty jsou výjimečné svým stářím, velikostí nebo stylem růstu. Mezi nejznámější patří Velký javor u Vestoňovic. 

Architektonické stavby kraje Vysočina

V kraji Vysočina je velké množství staveb, které se díky svému provedení dostaly na seznam chráněných památek v seznamu Světového dědictví Unesco. Jedná se například o historické centrum města Telče, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého nebo o židovskou čtvrť v Třebíči

židovskou čtvrť v Třebíči
židovská čtvrť v Třebíči

A hrady a zámky? Taky jsou častým cílem turistů. Oba typy architektonických staveb jsou zde velmi hojně zastoupeny. Ze zámků stojí za zmínku zámek v Telči, Velkém Meziříčí, Lipnici nad Sázavou nebo Třebíči. Slavné hrady kraje Vysočina jsou Kámen, Ledeč nad Sázavou, Pernštejn nebo Roštejn.

petr Autor petr