Zajímavosti Karlovarského kraje

Úvodní stránkaZajímavosti Karlovarského kraje
25.srpen 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Cestování, Česko, Výlety, Kraje

Nejzápadnější kraj v České republice, který se rozprostírá na hranicích s Německem.

Velikostí se sice řadí k nejmenším krajům na našem území, ale co se týče přírodních krás, památek a zajímavostí, rozhodně za velkými kraji nezaostává, právě naopak. I proto je v posledních letech jedním z turisticky nejvyhledávanějších krajů posledních let. 

Karlovy Vary - Mlýnská kolonáda
Mlýnská kolonáda - Karlovy Vary

Kraj s minulostí

Historie Karlovarského kraje je dána především jeho geografickou polohou a geografickou strukturou. Již od dob Středověku se v této oblasti těžilo stříbro a další rudy. Právě Karlovarský kraj je nejvýznamnější těžební oblasti Čech.

Nachází se zde významná naleziště kaolinu, což dávalo velký potenciál sklářskému a porcelánovému průmyslu. Marií Curie-Sklodowská ve Smolinci zase objevila radioaktivní prvek radium. Více než 650 let je Karlovarský kraj spjat s lázeňskou léčbou. 

Lázeňství Karlovarského kraje

Dodnes je Karlovarský kraj vyhledáván především za lázeňskými účely. Nabízí léčebné a relaxační pobyty, především přírodního charakteru, při kterých jsou využívány přírodní léčivé zdroje.

Nachází se zde termální i studené minerální prameny, bahna, slatiny a plyny. Nejvýznamnějšími městy lázeňství jsou Karlovy vary, Mariánské lázně, Františkovy lázně, Lázně Kynžvart a Jáchymov.

Památky Karlovarského kraje

Celý Karlovarský kraj je doslova protkán architektonickými památkami. Mezi největší poklady patří hrad Loket, klášter v Teplé, hrad Cheb nebo hrad Bečov s unikátním relikviářem svatého Maura. Mezi další uznávané architektonické skvosty patří také kolonády v lázeňských městech.

Přírodní krásy

Krušné hory – hlavní a jediné pohoří v Karlovarském kraji nabízí velké množství turistických výletů pro začínající i zkušené turisty. Celá oblast je protkána také množstvím cyklostezek.

Mezi nejkrásnější místa na procházku patří Chráněná krajinná oblast Slavkovský les s množstvím rozhledem, ze kterých si můžete vychutnat krásy oblasti. Mezi další zajímavá místa patří Přírodní rezervace Soos a Božídarská rašelině.

Slavkovský les
Přírodní rezervace Křížky

 

Použité fotografie pocházejí z webu www.kvpoint.cz - databanky fotografií Karlovarského kraje.

petr Autor petr