Zajímavosti Jihočeského kraje

Úvodní stránkaZajímavosti Jihočeského kraje
6.září 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Česko, Cestování, Kraje, Dovolená, Tip na víkend

Jihočeský kraj je významnou oblastí především z turistického a rekreačního hlediska. Každoročně z těchto důvodů navštíví oblast Jižních Čech desítky tisíc turistů. Jižní Čechy mají svou specifickou atmosféru.

Zatímco většina ostatních krajů láká turisty na hory, velké a husté lesy a netknutou přírodu, v jižních Čechách najdete ještě něco navíc. Je to proslavená oblast rybníků. Z turistického hlediska je jihočesko nejrozmanitější oblastí. Jedná se také o jeden z největších krajů v republice s rozlohou 10 056 km².

Český Krumlov
Český Krumlov

Geografické uspořádání Jihočeského kraje

Prakticky po všech okrajových částech Jihočeského kraje se nachází pohoří nebo alespoň vrchoviny. Novohradské hory, Českomoravská vrchovina, Středočeská pahorkatina a Šumava. V těchto oblastech se dají najít stovky kilometrů značených turistických tras i cyklostezek. Své turisty a cykloturisty si Jihočeský kraj doslova rozmazluje a snaží se jim připravit ty nejlepší podmínky.

Zatímco v okrajových částech Jihočeského kraje se nachází vrchy, uprostřed je krajina rybníků. Stovky menších i větších rybníků na rozsáhlé ploše se staly symbolem Jihočeského kraje a jsou lákadlem pro mnoho rybářů. Mezi nejznámější rybníky patří Svět, Rožmberk nebo Horusický rybník.

Rybník Svět
Rybník Svět

Nejen rybníky jsou dominantou Jihočeského kraje, ale také se zde nachází jedna z nejvýznamnějších přehradních nádrží na českém území –Lipno. V posledních letech se stává Lipno jedním z nejžádanějších letovisek pro tuzemskou dovolenou.

Hrady a zámky Jihočeského kraje

Zejména milovníci zámecké architektury si v Jihočeském kraji rozhodně přijdou na své. Na tomto rozsáhlém území se nachází přes 20 velkých i menších zámků. Každý je zasazen v malebném prostředí, ať už historického města nebo v přírodě.

Hrad Zvíkov
Hrad Zvíkov

Mezi nejznámější zámky patří Červená Lhota, Bechyně, Dačice, Červený dvůr, Chotoviny, Dub nebo Chlum u Třeboně. Ani milovníci hradů nebudou zklamaní. Za návštěvu rozhodně stojí hrady Strakonice, Nové Hrady, Rožmberk, Landštejn, Písecký hrad nebo Zvíkov.

Zámek Dub
Zámek Dub
petr Autor petr