Zajímavosti Hlavního města Prahy

Úvodní stránkaZajímavosti Hlavního města Prahy
29.září 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Kraje, Cestování, Česko, Praha

Z hlediska členění republiky patří Hlavní město Praha mezi samostatné krajské celky. Je jedním ze čtrnácti takových celků a má hned několik privilegií. Rozlohou se jedná o nejmenší kraj v ČR, ale zároveň o nejlidnatější. Je tvořen pouze jedním městem, což je další unikát. Pochopitelně je hlavním městem nejen ČR, ale také turismu, obchodu a zajímavostí na našem území. Co byste ještě o Praze měli vědět? 

Desítky a stovky historických památek

Koncentrace památek je na pražském území skutečně unikátní, zejména těch architektonických. Šlechtických paláců, historických domů, staropražských uliček, vilek, hrádků, věží, altánů a usedlostí zde najdeme desítky. Ne nadarmo se říká o Praze že je stověžatá.

Z architektonického hlediska stojí za prohlídku zejména stavby jako Pražský hrad, Petřínská rozhledna, Letenský zámek, Letohrádek Belveder, Staroměstská radnice, Hladová zeď, Vyšehrad a mnohé další.

Vyšehrad

Zajímavosti spojené s Vltavou

Územím Prahy řeka Vltava – řeka s nejdelším tokem na českém území. a právě na jejích březích je velké množství zajímavostí, které stojí za to shlédnout. I když ČR není přímořským státem a Praha už vůbec ne, i hlavní město má své ostrovy. A není jich vůbec málo. Tím je Praha s Vltavou také unikátní. Na jediné řece v jediném městě lze n

Kampa

ajít Trojský ostrov, Střelecký ostrov, ostrov Slovanský, Veslařský, Štvanici, libeňský nebo Kampu

 

S řekou Vltavou a Prahou jsou spojené pochopitelně i historické mosty. Tím nejznámějším je bezpochyby Karlův most. Jedná se o nejstarší most na pražském území a o druhý nejstarší dochovaný most na celém území ČR. Protože Vltava protéká skoro středem Prahy, můžeme na jejím území najít desítky dalších mostů – starších i novějších. Některé z nich fungují jako důležitý dopravní uzel, jiné mají spíše historickou hodnotu.

Staré a Nové město – nebe a dudy

I když se Praha podle oficiálního rozložení dělí na 22 částí, důležité je ještě jedno členění – Staré a Nové město. Staré město je historickou částí v blízkosti centra Prahy, které se magistrát snaží uchovat její osobitou tvář – úzké uličky bez aut, dobové stavby a typický nádech města a jeho minulosti. Naopak Nové město je rušným centrem obchodu, dopravy a zábavy.

petr Autor petr