Začněte s odzimováním bazénu, jestli z něj nechcete mít zelené jezírko

Úvodní stránkaZačněte s odzimováním bazénu, jestli z něj nechcete mít zelené jezírko
9.duben 2016 od petr v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Bazén, Jaro, Odzimování, Zahrada
Zimní počasí podle meteorologů již letos opravdu skončilo a můžeme se těšit na poměrně teplé jaro. Teploty už byly i nad hranicí 20°C, což je znamení pro majitele rodinných domů se zahradou, aby se pustili do přípravy zahrady na novu sezonu. Pokud máte na zahradě bazén, mělo by být prvním krokem jeho správné odzimování a příprava na novou sezonu. Jak na to?
Bazén - ilustrační obrázek
Bazén - ilustrační obrázek

Čím dříve, tím lépe!

Čím dříve s procesem přípravy bazénu na novou sezonu začnete, tím méně vás čeká starostí a výdajů. S úpravou bazénů by se mělo začínat v momentě, kdy noční teploty trvale vystoupají nad hranici 10°C, což je právě nyní. Při této teplotě už se v bazénu mohou začít vytvářet zákaly a mechy, se kterými si zimní zazimovače neporadí. Pokud byste ještě odzimování oddálili, mohu se v bazénu objevit zákaly a jejich odstranění by bylo náročné nejen časově, ale i finančně. Spotřebovali byste mnohem větší množství bazénové chemie.

Dopustit, zapojit a začít filtrovat

Prvním krokem na jaře by mělo být napuštění bazénu do plného provozního stavu. Před zimou se bazény upustily a teď je správný čas vodu doplnit. Pokud budete dopouštět vodu z vlastní studny nebo vrtu, připravte se na větší spotřebu bazénové chemie než u dopuštění bazénu vodou z vodovodního řádu. Po napuštění zapojte filtrační systém a začněte s filtrováním vody. Pokud máte pískovou filtraci, kde je písek déle než 2 sezony, doporučujeme písek vyměnit.

Důkladně vysát a vyčistit okraje

Dalším krokem by mělo být vyčištění bazénů od všech druhů nečistot. Základem je důkladné vysátí. Začněte nejdříve s vysáváním dna bazénu. Nezapomínejte ani na boky a vrchní část vnitřní strany bazénů, na které se také usazují nečistoty, které se mohou dostat do vody. Vyvarujte se použití chemických pěnových čistidel. Jen čistou vodu a kartáč, který ovšem nesmí poškodit vnitřní povrch. Vodu po vysátí nechte 1 den usadit a vysajte znovu.

Nejprve upravit pH, až pak chlor

Teprve po provedení všech těchto činností přichází na řadu úprava samotné bazénové vody. Nejdůležitější jsou hodnoty pH a chloru, které musí být v normě. Hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí od 6,8-7,2. A nejprve je zapotřebí upravit právě pH, až pak chlor. Chlor totiž funguje správně jen v případě, že je hodnota pH vody v normě. Pokud by nebyla, nemá ani cenu chlor v bazénu srovnávat, protože nebude správně plnit své účely.

Pravidelně kontrolujte

Pomocí bazénových testerů vody neustále alespoň 1x za 3 dny kontrolujte hodnoty pH a chloru. Jarní počasí totiž napomáhá velmi rychlým změnám těchto hodnot a voda v bazénu se může začít velmi rychle kalit. Vliv na to mají především deště. Dešťová voda mění pH bazénové vody a také snižuje obsah chloru.
petr Autor petr