Z letní bylinkové zahrádky I.

Úvodní stránkaZ letní bylinkové zahrádky I.
22.červen 2015 od Lenka v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Česko, Recepty, Zdraví, Životní styl

Černý bez

Je to moje nejoblíbenější bylinka. Nejen díky skvělým účinkům proti chřipce, ale hlavně díky báječné chuti. Odvar z květů je nasládlý a má krásnou zlatou barvu. Po dochucení medem a citronem je to ten nejlahodnější čaj, který na nachlazení znám. A nejen čaj lze z květů připravit - nechte se inspirovat níže.

Kam jít na černý bez

Na černý bez můžete narazit i ve městech, roste u zdí, plotů, dokonce i na skládkách. Pokud však chcete bez sbírat, je důležité hledat bez spíše na mezích, na okrajích lesů a ne krajnic, kde může být znečištěn splodinami automobilů. Sbíráme celá květenství před plným rozkvetením, mají svěže žlutozelenou barvu. Žlutohnědé květy jsou už odkvetlé, ty nesbíráme. Bez sušíme zvolna na stinném suchém místě rozložený na novinách nebo plechu. Pravidelně kontrolujeme, aby se nezapařil, případně provzdušníme a obrátíme. Uchováváme v papírovém sáčku.

Léčivé účinky bezu

Nálev z květů se užívá při angíně, nachlazení, chřipce, kašli. Výborně funguje jako potopudný prostředek. Dobře rozpouští hleny. Lze ho použít do čajové směsi při zánětech močového měchýře, kdy dokáže zmírnit křeče doprovázející zánět.
Černý bez - sirup

Recepty

Sirup z černého bezu

30 celých velkých čerstvých květenství vložíme do hrnce, zalijeme 1,5l vody a přidáme omytý, na kolečka nakrájený citron. Vaříme asi 20 minut a necháme do druhého dne vyluhovat. Do jiného hrnce nasypeme 1,5kg cukru  a přelijeme ho scezeným výluhem z květů. Vaříme, dokud směs nezhoustne. Po dovaření přidáme šťávu z jednoho citronu a zamícháme. Sirup přelijeme do čistých lahví či skleniček. Pijeme s vodou nebo jím můžeme osladit čaj.

Maska na obličej z černého bezu

Tato maska je skvělým pomocníkem pro očistu jakékoli pleti. Jak na to? 12 lžic sušených květů přelijeme 100ml vroucí vody. Necháme chvilku nabobtnat a pak mícháme, dokud nám nevznikne hustá kaše. Masku jemně rozetřeme na očištěný obličej a necháme působit. Pokud se hmota zdá příliš řídká, můžeme masku nanášet pomocí obkladů. Poté obličej jemně opláchneme vlažnou vodou a po chvíli hydratujeme běžným krémem, který používáme.
Lenka Autor Lenka