Z knihy o dětech

Úvodní stránkaZ knihy o dětech
2.únor 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství, Tip na víkend, učení, Výchova
Knihy jsou skvělá věc, mohou vám tolik napovědět a předat. Až mi bylo kolikrát líto, že to všechno, co mě u čtení napadlo, nemohu nikomu říct. Tedy ono najít někoho, kdo by zrovna poslouchal to, jak sáhodlouze vyprávím o tom, co mě zajímá, není zrovna ten nejlehčí úkol. Ale teď tu možnost mám: právě mě posloucháte. Jistě vás již napadlo, že ne všechna moudra, která jsem zde zmínila jsou pouze z mé hlavy. Pročítám různé články, odborné knihy a svým selských rozumem vybírám, co se mi zdá reálné a snadno použitelné v životě většiny maminek. Knihy, které vám tak tady čas od času představím, budou mít jedno společné- nevydržela bych vám o nich neříct!

Napoprvé jsem pro vás vybrala:

Potřebuji tvou lásku Dr. Ross Campbell Autor je nejen profesorem pediatrie a psychiatrie na universitě v Tennessee, ale zároveň i otcem, takže odborná fakta přirozeně prokládá událostmi nejen se svými pacienty, ale také s vlastními dětmi.

Jak projevit dětem lásku

Jsou tu popsány 4 velmi důležité způsoby toho, jak bychom měli svým dětem projevovat lásku. Myslím, že některé už jsem naznačila ve svých předchozích článcích. Jedná se o kontakt očí, fyzický kontakt, soustředěnou pozornost a kázeň. Možná vám způsoby připadají prosté, ale pravdou je, že plnit je, již není v každé rodině běžnou součástí výchovy.

Nevhodná láska

Ne vždy rodič projevuje svou lásku dětem správně. Autor uvádí a blíže popisuje i příklady nevhodné lásky. Blíže se zabývá Přivlastněním, Sváděním, Seberealizací prostřednictvím dítěte a Záměnou rolí. V této části považuji jako pedagog za velmi přínosný popis projevů, které se u dítěte objevují jako dopad oné konkrétní výchovy. Můžete se tedy díky knize zorientovat v problémech, se kterými se dítě potýká a pokusit se mu pomoci nebo se díky tomuto impulsu obrátit na odborníka.

Jak děti vést

Mezi další rady autora patří především způsoby výchovy, kde vyzdvihuje: vést děti vlastním příkladem, být jim vzorem a také dávat jim moudré rady. Tento způsob vedení není doprovázen nepřátelstvím a samotná kázeň probíhá podle jeho slov klidněji.

Trest a křik

V knize se rovněž můžete dočíst, že nic nepřivede dítě k většímu zoufalství než nedostatek lásky. V takových případech je potom přirozené, když se jednání dítěte stává nevhodným. Pamatujte však, že pokud dítě upřímně lituje svého jednání, nesmíme ho trestat. Trest by měl být až posledním východiskem.  A křik? Šetřete si jej až na důležité situace! V případě, že se používá křiku příliš často, stává se méně účinným. Věřím, že pokud prostudujte tuto knihu a budete pečlivě dodržovat v ní zmíněné zásady, jste na velmi dobré cestě ke sblížení a krásnému vztahu s vaším potomkem. Zkuste si ji půjčit, třeba budete mít potom taky takovou chuť se o ní někde zmínit.

Oblíbený citát z této knihy:

Neexistují dokonalí rodiče, právě tak jako neexistuje dokonalé dítě.
Dee Autor Dee