Z knihovničky pro děti potřetí

Úvodní stránkaZ knihovničky pro děti potřetí
6.březen 2017 od Dee v rubrikách O dětech
štítky knihy, děti, čtení, rodiče, Rodina, Dárek

Přidávám další tipy na knížky pro Vaše děti. Čtěte jim, povídejte si s nimi o příběhu i obrázcích, nechte je vám cokoliv k dějí vyprávět, určitě tím jedině získáte!

Pidibabka z Brd

Jiří Kahoun

Tato modro-žlutá knížka s krásnými ilustracemi Anety Františky Holasové nás v posledních týdnech doma opravdu bavila. Je to první knížka od Jiřího Kahouna, kterou jsem měla možnost své dceři číst a mám ji v mysli do teď. Nechybí jí nápad, poučení, dotek moderní doby a hlavně kouzlo, které podtrhuje příroda.

Knížka vypráví o upovídané Emičce, jež patří mezi děti se střídavou péčí. Vždy jednou za 14 dní vyráží s tatínkem pod hřebeny Brd, kde se setkávají s babičkou a dědou, kteří tam bydlí ve své chaloupce. Výjimečnosti přidává nejen již výše zmíněná krajina (květiny, les, houby, pampelišky, atd.), ale rovněž i ten fakt, že babička a děda jsou trpaslíci a znají kouzla přírody. Najednou se tedy prolíná reálné prostředí s pohádkovými bytostmi, což mi připadalo přitažlivé. Vše se nakonec díky Emičce a trpasličím prarodičům trochu zamotá, ale jako v každé pohádce, dobře to skončí. Půjčte si ji!

Z knihovničky pro děti potřetí
Z knihovničky pro děti potřetí

Ptáček a lev

Marianne Dubuc

Knížka “Ptáček a lev” je pro mě asi nejvíc poetickým příběhem pro děti, který jsem v poslední době četla. Vypráví o životě, přátelství, samotě, důvěře i cestách osudu. Je celá především o půvabné kresbě samotné autorky příběhu, mladé výtvarnice z kanadského Québecu. Textu v ní moc není- příběh vlastně vyprávíte sami podle dobře čitelné ilustrace a několika vět.

Přiznám se, ze jsem nejdřív z této knížky měla trochu strach. Jak jste již jistě pochopili, je založena především na fantazii “vypravěče” a to se nemusí každému líbit. Velmi brzy však zjistíte, jak je výjimečná, nevšední, zajímavá, okouzlující. Naše dcera ji okamžitě označila za jednu z favoritů a pořád ji tahá a chce zas a znovu číst. A o čem že je?

Jednoho podzimního dne nalezne lev na své zahrádce zraněného ptáčka, který už se nemůže vrátit zpět k hejnu, jež právě odlétá do teplých krajin. Zůstanou tedy spolu i přes zimu a prožívají různá dobrodružství, dokud se hejno nevrátí na jaře zpět...

Natálčin andulák

Ivona Březinová

Poslední je knížka, kterou jsme už taky četli víckrát. Myslím, že B. nejvíc okouzlil fakt, jak ptáci žijící ve městech dokáží napodobovat zvuky, které slyší ve svém okolí. Dochází pak k tomu, že zapomínají zpívat své písně a místo toho napodobují zvuk tramvaje, rádia, televize nebo telefonu.

A právě takový ptáček přiletí jednou na okno k Natálce. Holčičce, která si tak moc přeje mít telefon jako její maminka. Andulka (andulák), který se znenadání zjeví v Natálčině pokoji, umí zpívat “Rolničky, rolničky” jako vyzváněcí melodii a stává se tak okamžitě vysněným telefonem a přítelem zároveň. Ale to není vše, co dokáže, brzy začne předvádět i jiné kousky.

Přes všechno to kouzlo je z knížky cítit i Natálčina osamělost. Rodiče na ni nemají tolik času, kolik by si přála. Maminka si stále s někým povídá po telefonu, až Natálka začne toužit mít taky pořád někoho na povídání. Pomůže jí andulák?

Autor tímto poukazuje na nešvar dnešní doby- vytíženost rodičů a nedostatek komunikace ba až “slepotu” některých dospělých, kteří nevidí, co jejich potomka trápí.

Z knihovničky pro děti poprvé

Z knihovničky pro děti podruhé

Dee Autor Dee