Z knihovničky pro děti poprvé

Úvodní stránkaZ knihovničky pro děti poprvé
27.září 2016 od Dee v rubrikách O dětech
štítky děti, knihy, Dárek, Vánoce, Tip na Vánoce

Klárka a 11 babiček

Olga Černá 

Jako první jsem pro vás vybrala knížku určenou především pro děti školního věku. Líbí se mi její téma a myslím, že by mohlo být pro děti stejně zajímavé. Vypráví příběh o dívce, jejíž děda je kominík a jednoho dne spadne ze střechy. Díky této nehodě musí zůstat na několik měsíců na lůžku, a tak Klárka najednou nemá u koho být.

Tím začíná Klárčino legrační i strastiplné putování po domácnostech nejrůznějších, povětšinou osamělých dam, dědečkových starých kamarádek, přítelkyň i lásek. Jak z knížky brzy vyplyne, není vůbec jednoduché postarat se o jednu malou holčičku s docela velkým nosem a zálibou v hraní na klavír.

Každá z jedenácti „babiček“ má totiž trošku jinou představu o životě malé dívenky i o životě vlastním. Klárka díky tomu prochází výchovou svébytné hospodské, v jejíž hospodě doprovází štamgasty na klavír, náročnou disciplínou učitelky tělocviku, bioživotem s babičkou-aktivistkou, atd. Jednoduše prožívá mnohá dobrodružství.

Knížka je psána s citem pro dětského čtenáře a jemným smyslem pro humor, který pobaví i rodiče. Je vyprávěna formou dopisů, které si Klárka s dědečkem píšou. Se lehkostí a nadhledem mají děti možnost poznat rozmanitosti lidských povah, příběhy i úskalí dnešního městského života a všemožné peripetie, které Klárka prožívá.

Ema naopak

Gunilla Wolde

Po třiceti letech vychází znovu v českém jazyce. Má novou grafickou úpravu, ale jinak je to pořád ona - Ema.

Poprvé vyšla v polovině osmdesátých let a získala si velikou oblibu malých čtenářů. Ema Naopak je knížka určená předškolním dětem. Vtipně zobrazuje jejich každodenní radosti i starosti: vstávání, oblékání, stavění z kostek, hru se sourozencem, večerní koupání či ukládání se ke spánku.

Pokud tedy máte doma školkové dítě, určitě ho v knížce najdete. Stejně jako Ema se jistě i ta vaše ratolest dokáže měnit- jednou se ráno oblékne jedna dvě, podruhé to rezolutně odmítne a stává se Emou Naopak. Kalhoty si natáhne na hlavu, vlasy si místo česání rozcuchá do podoby vrabčího hnízda, atd. Však to znáte ...

I přesto, že Ema v češtině vyšla jen jednou, máme vlastně docela štěstí: aby nebyla knížka úplně tenounká, neobsahuje navíc ještě jeden příběh: Ema spravuje hračky. (V originále vycházely samostatně.)

 

Víš, co má v plínce myš

Genechten Guido

Dalším tipem, který jsem pro vás vybrala je knížka vyprávějící o myšce, jež učí děti chodit na nočník. Ve světe se brzy stala bestsellerem, abych však byla upřímná, knížku máme doma a faktem je, že text je na rozdíl od ilustrace velice chudý.

Nedalo mi to- poslechla jsem si její provedení v angličtině a pravdou je, že v českém překladu jí nejvíce ublížilo rýmování, které podle mě postrádá jakýkoliv nápad. (Doporučuji dětem text doplnit o vlastní vyprávění podle obrázků.)

I přes všechna její negativa, ji stále doporučuji. Líbí se mi způsob, se kterým autor v knize přibližuje téma chození na nočník a opouštění plen, které nebývá pro každé dítě zrovna jednoduché. Myslím, že tato knížka plní svůj účel a může dětem pomoci vše snáze pochopit. Jednoduše a vtipně dokáže děti přesvědčit, že na dělání bobíků vlastně není nic tak těžkého ani odpudivého. Vždyť je ostatně děláme nejen my rodiče a ostatní lidé, ale i různá zvířátka, kterým mohou v knížce dokonce odkrývat plínky a postupně sledovat, jak je myšák nakonec přesvědčí, aby si všichni sedli na nočník a přestali plínky nosit.

Mám tě ráda

Astrid Desbordes

Poslední knížka je favoritem tohoto mého výběru. Je věnována nejen dětem, ale taky maminkám!

Pomáhá oběma stranám vymazat všechny šrámy, které spolu během dne nasbírali- všechny hádky, vztekání se, hubování a dokonce i pláč, který se objeví, když dítě neposlouchá a maminka se hodně zlobí, a nebo ten maminčin, když už zkrátka nemá sil.

Poutavým vyprávěním o Adamovi, který stejně jako všechny děti na světě, někdy neposlouchá a zlobí, ujišťuje dětské duše, že maminka je má ráda POŘÁD, čímž rovná účty, zakopává sekyru a dodává neskonalý klid i příměří.

Co si na této knížce však nejvíc cením, je, jak poeticky vyjadřuje všechno, co cítíte ke svým dětem. Knížka má jasné a jednoduché poselství: mateřská láska je trvalá a bezpodmínečná.

Dee Autor Dee