Z knihovničky pro děti podruhé

Úvodní stránkaZ knihovničky pro děti podruhé
10.říjen 2016 od Dee v rubrikách O dětech
štítky knihy, děti, Tip na Vánoce, Vánoce, Dárek

Nebojím se tmy

Helena Haraštová, Jakub Cenkl

Tentokrát mezi mé knižní tipy zařazuji jako první knížku, která může být vám i vašim dětem velkou oporou. Myslím, že obdobím strachu si prošla snad většina z nás. A kdo se třeba bojí tmy ještě dnes a nemusí být ani prcek, může si v této knížce taky počíst.

Příběh vypráví o chlapci Tomíkovi, který se často v noci bojí tmy. Napadají ho různé otázky a děsí hned několik věcí, jež vidí ve tmě u něj v pokoji. Jak mu můžete pomoci? Díky posuvnému papírovému táhlu v boku knížky si společně s ním můžete posvítit na všechny bubáky, kteří se na stránkách schovávají- ať už jsou třeba na zahradě, v garáži nebo u babičky.

S touto knížkou dokážete přesvědčit své děti o tom, že ve tmě jim doma ani na známých místech nic nehrozí a taky, že tma neznamená vždy jen strach nebo nebezpečí. 

Z knihovničky pro děti podruhé

Pohádka o Ipsíkovi

Aneta Františka Holasová

Další volbou je krásně zpracovaná knížka o lýkožroutovi jménem Ipsík. Je to brouček, který si při útěku z hořícího stromu popálí jednu nožičku a zbude mu z ní jen uhlík. Naštěstí se ničeho nezalekne, usídlí se ve dveřích školní třídy a z klíčové dírky se naučí číst a dokonce i psát. Později se díky této schopnosti stane učitelem. Založí vlastní školu pro lýkožrouty a učí vykusovat písmena i malé lýkožroutí děti.

Touto pointou ale kniha nekončí. Namísto doslovu se totiž ještě dočtete něco o samotném broukovi, který byl ústřední postavou téhle pozoruhodné publikace.

Že o nich nevíte zhola nic? Nebojte, já na tom nejsem o moc lépe. Pojďme si ji přečíst, a dozvědět se tak třeba o tom, jak se lýkožrouti domlouvají na dálku. Vsadím se, že se vám bude líbit! 

Jakub a Jáchym

Jorgen Clevin

Přiznám se, že jsem tuhle knížku vzala do ruky především díky ilustracím Heleny Zmatlíkové, které B. tak miluje. Ale jakmile jsem si ji začala víc prohlížet, zalíbil se mi i samotný námět.

Víte kolikrát se už stalo, že si naše dcera nejraději otevřela knížku s jednoduchým dějem. Prohlížela si obrázky a bavila se jednoduchým příběhem? Mockrát. Myslím, že tady by tomu bylo podobně.

Podpořte dětskou fantazii a nechte si vyprávět příběh o chlapci, který jde poprvé do školy. A kdo, že je Jáchym? Kamarád SLON, který nesmí u ničeho chybět. 

Šotek a atlas zvířat

Pavel Koutský

V každém nakladatelství nebo i v redakci bydlí zlobiví šotci. Že nevíte, kdo to je? To jsou takoví lumpíci, kteří dělají v knížkách různé zmatky, překlepy nebo omyly. Popletou, co se dá a náramně se tím baví.

Stejně tak tomu je i v tomto příběhu, který  vypráví o šotkovi, který jednou vlezl panu redaktorovi do zásuvky a vytáhl z ní atlas zvířat. Pomíchal v něm obrázky i slova a vytvořil úplně popletenou knížku, kde skoro nic nedávalo smysl.

Co se pak s ním stalo se dozvíte právě v této knížce, která myslím nejen, že děti naučí různá zvířátka, ale zároveň zabaví kdejakou dětskou hlavičku.

Z knihovničky pro děti poprvé

Dee Autor Dee