Z knihovničky pro děti počtvrté

Úvodní stránkaZ knihovničky pro děti počtvrté
28.srpen 2017 od Dee v rubrikách O dětech
štítky děti, knihy, Tip, Dárek, čtení

Blíží se konec léta a já místo toho, abych Vám představila někdy v červnu knížky pro letní čtení, otvírám tohle téma až teď v polovině srpna. Ale nemusíte se bát, dětskou literaturu můžete obdivovat v jakékoliv roční době. Tentokrát vybírám výhradně z českých autorů a věřím, že Vás můj výběr potěší.

Dobrodružství pavouka Čendy

Pavel Čech 

Pokud jste ještě nedrželi tuto knížku v ruce, rozhodně doporučuji. B. ji miluje, a to  i přesto, že by se mohlo zdát, že je její příběh směrován spíše k chlapcům, což naznačuje hlavní hrdina- pavoučí kluk. 

Pavouček žije ve starém opuštěném domě s kamarádkou kukačkou bydlící již dlouhou dobu ve starých hodinách. Čenda hodiny pravidelně opravuje a stará se o ně. Jak se ale jejich poklidný život změní, když se jednoho dne do domu dostane zloděj a zrovna tyhle staré hodiny s kukačkou mu padnou do oka… A co hůř, dům se bude brzy bourat! 

Výtvarník Pavel Čech knížku nejen napsal, ale i ilustroval a je nutno podotknout, že jednotlivé obrázky v knížce působí i jako samostatná umělecká díla. Budou se Vašim dětem moc líbit. 

Jak už jsem psala, protože si B. knížku tak oblíbila, objednali jsme pro ni i druhé a třetí pokračování. Líbí se jí, i když první příběh byl prostě nejlepší. 

Z knihovničky pro děti počtvrté
Z knihovničky pro děti počtvrté

 

Dědečku, vyprávěj

Ladislav Špaček 

Tato knížka taky není úplnou novinkou na trhu, má už dokonce moc vydařené pokračování. Napsal ji Ladislav Špaček, odborník na etiketu, který se již dlouhou dobu snaží tématem správného chování oslovit všechny věkové kategorie. 

Dědeček malé Viktorky jí velmi poutavým způsobem představuje všechna pravidla slušného chování, která by měla ve svém věku již znát. Pomocí příběhů nebo situací, které spolu zažívají, jí ukazuje jak se chovat ve školce, na hřišti, na návštěvě, v divadle atd.

Je dobré zmínit se i o audio CD, které je nedílnou součástí knížky. Děti si ji mohou při poslechu jen tak prohlížet a přitom se učit správnému chování.

Čteme ji už po několikáté a chystáme se koupit i pokračování, protože nás moc baví. Knížku si určitě pořiďte, kdo by neměl rád vedle sebe slušně vychovaného potomka

Krátké povídky pro unavené rodiče

Michal Viewegh 

Jako poslední Vám pro tentokrát představím knížku, která patří mezi díla Michala Viewegha. Myslím, že je jedinou knížkou, kterou autor napsal pro děti, ale stojí za to si jí přečíst. Co vás jistě hned v úvodu zaujme je dvojí text. Totiž modře psaný text je určen pouze rodičům a obsahuje trochu peprnější komentáře k samotnému vyprávění. Autor do textu vmísil různé dvojsmysly, narážky a vtipy, které i Vás rodiče jistě pobaví

Povídky vypráví o čtyřleté Sáře a její dvouleté sestřičce Báře, které společně s maminkou a tatínkem prožívají všední i nevšední momenty jejich rodinného života. Přečtete si o tom, jak se tatínek s maminkou seznámili, jak se jim narodila Sára a Bára, jak jeli na výlet atd., možná se někde sami najdete. Jednotlivé příběhy jsou psány tak, aby jejich čtení nepřesáhlo deset minut a nudit se u nich určitě nebudete! 

Na trhu je k dispozici i CD s nahrávkou Saši Rašilova, který se nejen skvěle vžil do role rodiče, ale dokázal i perfektně hlasově oddělit sdělení mířená k rodičům od těch, která jsou mířená k dětem.

Z knihovničky pro děti poprvé

Z knihovničky pro děti podruhé

Z knihovničky pro děti potřetí

Dee Autor Dee