Washingtonské památníky jsou působivou vzpomínkou

Úvodní stránkaWashingtonské památníky jsou působivou vzpomínkou
27.únor 2015 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Metropole, Zahraničí
V minulém cestovatelském článku jsme společně zavítali do hlavního města Spojených států amerických. V hrubých obrysech jsme načrtli, co od návštěvy Washingtonu můžete očekávat, a důkladněji jsme se seznámili s několika nejvýznamnějšími stavbami. V samotném závěru jsme přislíbili, že příští příspěvek věnujeme památníkům. A právě na procházku okolo nich vás nyní srdečně zveme. Mnohého turistu jistě potěší, že za většinou cestovatelských zajímavostí ve Washingtonu nemusí zdolávat dlouhé kilometry, jelikož se nachází v prostorách jediného, ač poměrně rozlehlého, parku. Ten je znám pod názvem National Mall (Národní park). Velká část památníků tu leží nejen v docházkové vzdálenosti od sebe, ale i od dalších zajímavostí, kterými je například Kapitol, Bílý dům či Washingtonův památník. Právě u posledně jmenovaného jsme skončili naši předchozí pouť. Nyní odtud vyrazíme západním směrem.
 • Památník 2. světové války – byl otevřen v roce 2004. Je věnován 16 miliónům Američanů, kteří sloužili během 2. světové války a více než 400 000 obětí z jejich řad. Můžeme zde vidět tzv. Zeď svobody, která je symbolicky poseta 4 048 zlatými hvězdami, z nichž každá symbolizuje 100 padlých. Dominantou tohoto památníku je jezírko s vodotrysky a okolo stojící sloupy, na kterých jsou napsána jména jednotlivých amerických států. Na protilehlých stranách jezírka stojí dva kamenné památníky vysoké 13 metrů, na kterých jsou vytesána jména Atlantského a Pacifického oceánu. Odkazují na místa, kde USA během 2. světové války bojovaly. Přes poměrně vášnivé diskuze o vhodnosti podoby, které tato stavba vzbudila, se těší velké oblíbenosti zejména u amerických veteránů. Ti na její otevření reagovali velmi pozitivně. Pokud se vydáme od památníku dále západním směrem, projdeme okolo Reflekčního jezírka (Reflecting Pool), do kterého se působivým způsobem odráží Washingtonův památník v podobě obelisku.
  Památník druhé světové války
 • Lincolnův památník – sídlí v budově, která připomíná řecký Pantheon a shlíží ze západu na Reflekční jezírko. Uvnitř této stavby se nachází socha amerického prezidenta Abrahama Lincolna v nadživotní velikosti (5,8 metrů vysoká), jehož památce byla tato stavba věnována. Přímo nad sochou je vytesán epitaf: „In this temple and in the hearts of people for whom he saved the Union the memory of Abraham Lincoln is enshrined forever“. (V tomto chrámu, stejně jako v srdcích těch, pro něž zachránil Unii, bude památka Abrahama Lincolna uchována navěky.)
  Lincolnův památník
 • Památník Vietnamské války – jde o 76 metrů dlouhou žulovou zeď ve tvaru V, která byla navržena studentkou Univerzity Yale. Na zdi jsou napsána jména všech více než 58 000 obětí (u těchto jmen je zobrazen kosočtverec) a všech zhruba 1200 pohřešovaných (u jejich jména je zobrazen křížek). V případě, že se některý z pohřešovaných vrátil živý, křížek se přetvořil do kolečka. Pokud došlo k potvrzení o úmrtí někoho z pohřešovaných, křížek se přeměnil na kosočtverec. Součástí památníku jsou též sochy Třech vojáků a Památník vietnamských žen.
  Památník Vietnamské války
 • Památník Korejské války – je tvořen sochami 19 vojáků, kteří pochodují v plné polní ve vietnamském rýžovém poli za americkou vlajkou. Dosahují velikosti lehce přes 2 metry a zachycují všechny etnika tvořící americkou společnost, protože všechny byly v této válce zastoupeny. Sochy vojáků mají na sobě ponča, která nosili, aby se ochránili před vietnamským nevlídným deštivým počasím a zimou. Některé ze soch symbolizují pěchotu, jiní mariňáky a další námořníky. Vojáci svou životní velikostí, dokonalými rysy v obličeji i postojem, který je zdánlivě právě zachytil v pohybu, působí velmi emotivním dojmem. Po pravé ruce mají vojáci 50 metrů dlouhou zeď z černé žuly, do které je vytesáno 2500 postav z řad pomocného vojenského personálu. Zároveň je do tohoto kamene vepsáno „Freedom is not free“. („Svoboda není zadarmo“).
  památník Korejské valky
zdroj: http://www.asla.org/guide/Sitemap.aspx?id=35488
 
Radush Autor Radush