Východní část Downtownu není jen Brooklynský most

Úvodní stránkaVýchodní část Downtownu není jen Brooklynský most
15.leden 2015 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Metropole, Zahraničí
V předchozím cestovatelském článku jsme naše putování vedli místy na západní straně cípu ostrova Manhattan. V tom dnešním nasměrujeme své kroky k části východní. Že i ona má mnohé co nabídnout, se s námi pojďte přesvědčit právě teď. Na začátku našeho vyprávění se vraťme do Battery Parku. Na moment se tu zastavíme u památníku East Coast War Memorial, který je věnován těm, kteří padli za 2. světové války při bojích ve vodách Atlantského oceánu. Pochází z roku 1963. Památník je symbolizován letící bronzovou sochou orla. V drápech drží vavřínový věneček, jenž pokládá na mořskou vlnu. Nalevo i napravo od sochy jsou vztyčeny čtyři kvádry, na nichž jsou vytesána jména všech 4600 padlých. Památník zanechává velmi působivý dojem obzvláště pokud, jsou rozkvetlé okolní stromy.
East Coast War Memorial
Vydáte – li se odtud procházkou po břehu Manhattanu východní směrem, narazíte na místo u Pieru 6, odkud se můžete vydat na vyhlídkový let vrtulníkem. Jedná o turisticky velmi oblíbenou atrakci. Zvuk helikoptéry kroužící nad městem se stal pro New York téměř samozřejmým doplňkem. Nejlevnější a zároveň nejkratší přelet v délce 12- 15 minut pro jednu osobu vyjde na 145 dolarů. Získáte tak možnost prohlédnout si z ptačí perspektivy všechny důležité zajímavosti. Jejich konkrétní seznam i více informací naleznete na tomto webovém odkazu. Pouze několik kroků odtud se na rohu ulic Pearl street a Broad street nachází Museum Fraunces Tavern. Budova, ve které je muzeum umístěno, sehrála v historii důležitou roli. V 18. století právě odtud vedl George Washington mírové rozhovory s Brity. Po americké revoluci zde navíc sídlila první kancelář Ministerstva zahraničí. Po jejím odstěhování, tu byla otevřena taverna, která funguje dodnes. Dostanete – li chuť například na pravou americkou whisky, jste na správném místě. Nelze opomenout zmínku, že stavba se těší titulu nejstarší budovy, kterou lze na Manhattanu spatřit. V roce 1904 se dočkala široké rekonstrukce. V současné době je zde umístěna výstava předmětů vztahujících se k americké historii. Celkově se muzeum nachází v pěti přilehlých budovách. Po návštěvě zmíněného muzea vás bude dělit již pouze několik desítek metrů od jedné z nejvýznamnějších dominant New Yorku. Řeč je o Brooklynském mostě. Jedná se o jeden z nejstarší visutých mostů v USA vůbec. Jeho otevření se datuje do roku 1883. Od roku 1964 patří mezi národní kulturní památky. Je dlouhý celkem 483 metrů a spojuje oba břehy řeky East river, tedy Manhattan se čtvrtí Brooklyn. Přes most vede i trasa newyorského maratonu. V současné době probíhá na mostě náročná rekonstrukce, která by měla skončit v dubnu letošního roku. Cílem nákladných oprav je zvýšení celkové bezpečnosti a stability.
Brooklynský most
Nedaleko paty mostu na Manhattanské straně se nachází budova newyorské radnice (New York City Hall), kterou lze označit za nejstarší radnici v USA, která slouží svému původnímu účelu. Je sídlem newyorského starosty, jímž je v současné době Bill de Blasio. Zasedá zde zároveň městská rada. Zatímco sekretariát starosty má kanceláře přímo v této budově, ostatní zaměstnanci radnice vykonávají svou práci z Manhattan Municipal Building. Tato budova z roku 1914 má úctyhodných 40 pater a nachází se v Civic District. Není bez zajímavosti, že Manhattan Municipal Building se nápadně podobá komplexu sedmi výškových staveb s názvem Sedm sester v Moskvě, jejichž stavba byla však započata až v roce 1947. Sovětský režim v dobách Stalinovy diktatury tuto podobnost okomentoval tím, že „kapitalistické obchodní chrámy byly důkladně prostudovány a použity jako základ pro zcela nový „socialistický“ účel“.
Manhattan Municipal Building
Krátkou ruskou odbočkou bychom mohli naše putování po zajímavostech východního Downtownu ukončit. Vybrali jsme pro vás pouze několik nejnavštěvovanějších tipů. Není totiž v možnostech tohoto článku zmínit vše. Neodoláme však a alespoň zkratkovitě ještě doporučíme návštěvu zdejší Čínské čtvrti (Chinatown), kde se jako mávnutím proutku ocitnete skoro v jiném světě. Čtvrť si žije svým vlastním životem. Nenechte se proto překvapit, pokud narazíte na domorodce, který nebude rozumět anglicky. Přijměte pozvání do některé z typických restaurací anebo nahlédnete do zdejších obchůdků. Zjistíte, že mají co nabídnout. Nebudete litovat ani procházky do přilehlé Italské čtvrti (Little Italy), která se sice svou rozlohou sousední čínské rovnat nemůže, ale i ona má své kouzlo. Můžete se tak na místě přesvědčit, zdali se zakládá na pravdě stále častěji se objevující tvrzení, že čínská čtvrť pomalu svou italskou sousedku pohlcuje.
Radush Autor Radush