Vybíráme plastová okna – co sledovat?

Úvodní stránkaVybíráme plastová okna – co sledovat?
4.srpen 2016 od petr
štítky Stavba, Dům, Okna

Výměna stávajících oken za nová je nejčastější činností, jak vylepšit tepelně-izolační parametry vaší domácnosti, snížit výdaje na její provoz (vytápění) a zvýšit komfort. I když jsou v současnosti na trhu nabízeny různé druhy oken (dřevěná, hliníková, dřevoplastová, dřevohliníková) nejvyhledávanějším druhem jsou stále okna plastová. Ovšem i v kvalitě jednotlivých druhů plastových oken mohou být velké rozdíly. Jaké parametry je třeba při výběru plastových oken sledovat, abyste vybrali správně? 

Kvalita rámů a profilů

První věc, na kterou byste se měli při výběru oken soustředit, je kvalita provedení rámů. Ty jsou vyráběny z plastových profilů. Profily mohou být vyrobeny různými způsoby a mohou mít různou kvalitu. Je třeba sledovat hned několik parametrů. Jaké to jsou?

  • Třída profilu je tím prvním, co by vás mělo u oken zajímat. Na trhu jsou nabízeny profily v třídách A, B a C. Co označují? Označují tloušťku vnější hrany profilu. Tloušťka vnější stěny u profilu třídy A je 3 mm, u profilu B je 2,7 mm a u C profilů je jen 2,5 mm. I takto malé rozdíly v tloušťce znamenají velké rozdíly zejména v odolnosti oken.
  • Počet komor v profilech je dalším důležitým kritériem při výběru. Kvalitní plastová okna by měla mít profily alespoň s pěti komorami. Najdou se i výrobci, kteří nabízí 7 komor. Větší počet komor ale není zároveň zárukou lepších vlastností. 
  • Důležité je také rozmístění komor a jejich velikost v profilu. Každý výrobce využívá odlišné technologie výroby, které má osvědčené. 

Zasklení

Velmi důležité je také zasklení oken. V současné době se vyrábějí skla s vysokými termoizolačními vlastnostmi. Na trhu existují dvojskla, trojskla, skla pokovená, vyplněná izolačními plyny a mnohé další. Velmi důležitým údajem, který byste měli sledovat, je součinitel prostupu tepla - W/(m2·K). Zjednodušeně řečeno tento údaj informuje o tom, kolik tepla ve Watech prostoupí (unikne) na 1m2 za určitý čas. Pokud bydlíte v rušné oblasti, je dobré vybírat okna s vyšší hodnotou Rw, což je hodnota, jak moc dokáží okna tlumit vnější zvuky.

petr Autor petr