Vybíráme elektrokolo!

Úvodní stránkaVybíráme elektrokolo!
13.červen 2016 od petr v rubrikách Auto-Moto, Cestování, Nové články, Hobby a zahrada
štítky Kolo

Jaké parametry sledovat?

Elektrokola na českém trhu zaznamenala v posledních letech velký boom. Klasická kola vybavená elektromotorkem, která usnadňují jízdu jsou v hledáčku především těch, kteří každý den dojíždějí na kole do práce nebo jezdí na projížďky a nechtějí se tolik nadřít. U elektrokol je nutné sledovat hned několik parametrů. Jaké jsou ty hlavní. 

Elektrokolo není motorka

Ze všeho nejdříve je nutné zdůraznit, že elektrokolo není motorka. Je sice vybavené elektromotorem, ale ten nezajišťuje pohyb kola. Ten stále vzniká šlapáním.

Elektromotor má jen šlapání usnadnit. Nejlepší modely elektrokol jsou schopné usnadnit jízdu tak, že i jízda do kopce vám bude připadat, jako byste jeli na rovince. K řízení elektrokola na druhou stranu není zapotřebí vlastnit řidičský průkaz, lze využívat i cyklostezky a od 18ti let není povinná bezpečnostní přilba.

Platí pro vás stejná pravidla silničního provozu, jako pro ostatní cyklisty. Zpět ale k vybavení kol. 

2 nejdůležitější vybavení

U elektrokol je zapotřebí sledovat především 2 nejdůležitější druhy vybavení, které mají největší vliv na jejich funkčnost. Jedná se pochopitelně o elektromotory a také o akumulátory. 

  • Výroba elektromotorů je tajemstvím, které si každý výrobce přísně střeží. U elektromotorů je důležitý jejich výkon, tedy údaj, který určuje sílu motoru. Čím vyšší je síla motoru, tím více bude schopen usnadňovat šlapání. Výkon ale nesmí být na úkor váhy motoru. Těžké motory, i když budou výkonnější, nezajistí pohodlnější jízdu, protože kolo bude vážit více.
  • Velmi důležitým vybavením jsou také akumulátory – baterie. Právě v nich se shromažďuje energie, ze které jsou zásobovány elektromotory. Baterie musí být lehká a zároveň musí mít dostatečnou kapacitu. V současnosti už jsou nevhodné klasické olověné baterie. Moderním druhem jsou LI-ionové baterie – lehké a výkonné. Musí mít i dlouhou výdrž a rychlé nabíjení. 

Nejkvalitnější elektrokola mohou mít spotřebu elektrického proudu pouhých 6Kč na 100 kilometrů.

petr Autor petr