Vybíráme běžeckou obuv a další doplňky

Úvodní stránkaVybíráme běžeckou obuv a další doplňky
20.březen 2015 od Magda v rubrikách Nové články, Sport, Zdraví
štítky Běhání, Hubnutí, Sport, Životní styl
Běhání je příjemná fyzická aktivita, která se může z povinnosti proměnit v zálibu, víte-li, jak k ní správně přistupovat. Obecně platí, že kdo chce něco udělat pro své zdraví nebo zapracovat na zpevnění těla, rozhodne se právě pro tento druh pohybu, neboť je pro člověka jedním z nejpřirozenějších. S běháním se často pojí i různé mýty, mezi nejčastější pak patří ten, že si díky němu ničíte klouby. Na každém šprochu, pravdy trochu – říká se a platí to i v tomto případě. Klouby při běhu trpí, ale jen v případě, kdy svým nohám nevyberte kvalitní obuv. Víte, jak na to?

Vaše nohy si vyberou samy!

Věřte nebo ne, ale správnou běžeckou obuv si vaše nohy vyberou samy. Plánujete-li koupit kvalitního obutí, rozhodně vybírejte ve specializovaných obchodech, kde vám mohou nabídnout jen to nejlepší. Vyberte si vaší velikost a neostýchejte se vyzkoušet si několik druhů. V každé obuvi se projděte a spolehněte se na to, že vaše nohy vám dají najevo, které boty jsou ty pravé.

Nejdůležitější je flexibilita

Správná běžecká obuv by měla vašim nohám dovolit pracovat, to znamená, že jí umožní dostatečný pohyb, nabídne šetrné tlumení dopadu i ideální dynamiku odrazu. Patříte-li mezi začátečníky, sáhněte po obuvi, která změkčí každý vás dopad a díky pohlcení vibrací ochrání vaše svaly i klouby před nadměrnou námahou.

Na čem budete běhat?

Výběr běžecké obuvi by se měl odvíjet i od terénu, na kterém hodláte běhat. Na výběr máte mezi silniční obuví, která je podle samotného názvu vhodná na zpevněné cesty, a terénní obuví, se kterou můžete vyrazit mezi kameny, bláto, štěrk, ale stejně tak i sníh či jiné obtížné terény.

Jak došlapujete?

Ano, i došlap hraje při rozhodování důležitou roli. A teď ruku na srdce: jakým způsobem došlapujete? Máte tři možnosti – došlap na vnitřní strany chodidel, došlap na vnější strany chodidel a tzv. neutrální došlap. Podle vašeho zjištění vybírejte obuv, která je svou podrážkou vašemu došlapu dokonale přizpůsobena.

Aby vás běhání ještě více bavilo

Má-li se běhání stát vaším koníčkem, musíte si ho zamilovat. Aby pro vás bylo co nejpříjemnější a nejpohodlnější, uzpůsobte si ho vašemu stylu i potřebám. Kromě běžecké obuvi se vám jistě bude hodit populární potítko, neboť ať chcete nebo ne, sem tam nějakou tu kapičku potu jistě utrousíte. Nedáte bez mobilu ani ránu, ale v kapse či za pasem vás při běhání spíše omezuje? Pak jistě oceníte praktické držáky na mobil, které se připevňují k paži.
Magda Autor Magda