Ventilátor nebo klimatizace?

Úvodní stránkaVentilátor nebo klimatizace?
8.srpen 2015 od Magda v rubrikách Bydlení, Hobby a zahrada, Nové články
štítky Horko, Léto

Ventilátor nebo klimatizace? Co je ve vedrech lepší?

Při přetrvávajících horkých tropických teplotách všichni hledáme řešení, jak ochladit svůj organismus. Před slunkem většinou vyhledáváme úkryt doma, ale i v domácnostech jsou mnohdy teploty naprosto stejné, jako venku. Otevřená okna dokořán nepomáhají, protože venku se vzduch ani nehne a tak do interiéru není možné nahnat žádné čerstvé proudění. Naštěstí do domácnosti je možné pořídit přístroje, které pobyt uvnitř přeci jen zpříjemní. Jedná se především o klasické ventilátory a klimatizace. Který výrobek je lepší?

Záleží, zda je rozhodující cena nebo schopnost ochladit

Každý z nás má jiné priority. Pro někoho je rozhodující především pořizovací cena a alespoň nějaká účinnost. Kdo si raději připlatí za opravdové ochlazení a neřeší cenu, rozhoduje se pro klimatizace. Pozor. Každý produkt má ale svá pro i proti. Nic není černé nebo bílé. Dnes si tedy detailněji popíšeme, jak v domácnostech pomáhají větráky a jak klimatizace. Sami se tak lépe rozhodnete, který produkt bude pro vaši domácnost nejlepší.
Ventilátor nebo klimatizace?

Začneme s levnějšími ventilátory

Ventilátory jsou bezpochyby levnějším produktem pro ochlazení domácnosti. Jejich pořizovací cena začíná již na částce 200 Kč. Dokonce i s polohovací a otáčecí vrtulí. Ventilátory mají ale jede zásadní nedostatek – nesníží teplotu v interiéru. Pracují jen se vzduchem, který je v místnosti a zajišťují jeho proudění. Ovšem pocitově je v interiéru mnohem příjemněji. Když si nastavíte ventilátor na sebe, tak proudění vzduchu dokáže ochladit vaší pokožku. A to dokonce až o 3 stupně Celsia. Proudící vzduch tedy neochlazuje místnost, ale předmět nebo člověka, na kterého proudí. Zabraňuje tak i pocení pokožky.

Klimatizace vzduch ochladí

Ventilace také pracují s prouděním vzduchu, jen mají jednu zásadní funkci navíc. Když vzduch nasají do své konstrukce a než jej pustí zpět do místnosti, dokáží snížit jeho teplotu. Můžete tak snížit teplotu vzduchu v celé místnosti i o několik stupňů celsia. I když venku panují třicetistupňová vedra, neměl by být rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou větší, než 8 stupňů Celsia. V takovém případě je sice v interiéru příjemný chládek, ale při odchodu ven je to pro tělo obrovský tepelný šok. I v létě tak můžete onemocnět chřipkou nebo dokonce zápalem plic. A pokud máte doma malé děti, měl by být rozdíl teplot maximálně 5 stupňů Celsia.  
Magda Autor Magda