Vánoční zvyky pro svobodné ženy a dívky

Úvodní stránkaVánoční zvyky pro svobodné ženy a dívky
8.prosinec 2015 od Magda v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Česko, Tip na Vánoce, Životní styl
Vánoční tradice a zvyky jsou v naší krajině velmi rozšířené a populární. Existují stovky různých zvyků a tradic, které snad ani nejde za jediný den stihnout. Některé zvyky se týkají mladých pánů, jiné hospodářů, další celé rodiny. My se dnes ale zaměříme na zvyky, které se týkají mladých žen a dívek. Takových zvyků je opravdu mnoho, i když se jich většina týká stejného tématu – jestli dívka zůstane ještě další rok na ocet nebo zda se zamiluje a vdá.

Vrh střevíčkem

Zřejmě nejrozšířenější zvyk mladých dívek a žen na Štědrý den. Dívka se postaví do místnosti zády ke dveřím (ideálně co nejdále ode dveří). Do pravé ruky si vezme střevíček, který hodí za hlavu směrem ke dveřím. Pokud špička střevíčku bude po odhození směřovat směrem do místnosti a pata ke dveřím, dívku čeká ještě další rok s rodiči. Pokud ale zamíří špička střevíčku ven, dívku v příštím roce čeká svatba a odchod z domu.

Lodičky ze skořápek se svíčkou

Pouštění lodiček ze skořápek je jedním z nejoblíbenějších zvyků. Na plující poloviny skořápek vlašských ořechů, ve kterých jsou malé svíčky se lze koukat desítky minut. I to, jakým způsobem ale lodička pluje, má svůj význam. Pokud mladá dívka pustí lodičku, která se drží při okraji (při břehu), zůstane ještě další rok doma u rodičů. Pokud ale lodička od dívky pluje ve volném prostoru, čeká ji co nejdříve odchod od rodičů.  

Na Barboru větvička

Další z tradic se pojí ke dni, kdy slaví svátek sv. Barbora. Na svátek svaté Barbory, tedy 4. prosince by měla mladá dívka jít ven a utrhnout si větvičku zlatého deště nebo třešně. Tuto větvičku po příchodu domů musí vložit do vody a do Štědrého dne čekat. Pokud větvička do Štědrého dne rozkvete, dívku čeká svatba. Pokud ne, čeká ji další rok o samotě.

Bližší informace ženichovi?

Pokud v některém z předcházejících zvyků mladým ženám vyšlo, že je čeká svatba a jsou zvědavé, mohou vyzkoušet i některé další tradice, které jim napoví i něco více o jejich ženichovi. O jaké zvyky se jedná?
  • Prvním zvykem je třesení stromkem. Žena, které podle některé z tradic vyšlo, že se letos vdá, by měla okamžitě běžet na zahradu a zatřást mladým stromkem – ideálně mladou jabloní. Při třesení se stromkem musí mít ale nastražené uši, protože odkud zaštěká první pes, z tohoto směru bude její budoucí ženich.
  • Druhým zvykem, jak se dozvědět bližší informace o budoucím ženichovi, je házení slupky od jablka. Jablko se oloupe na co nejdelší slupku, kterou si dívka vezme do ruky, 3x s ní zatočí nad hlavou a hodí za sebe. Jaké písmeno bude slupky na zemi připomínat, takovým písmenem bude začínat jméno jejího ženicha.
Magda Autor Magda