Vánoční tradice s jablkem

Úvodní stránkaVánoční tradice s jablkem
30.listopad 2015 od Magda v rubrikách Hobby a zahrada, Nové články
štítky Česko, Tip na Vánoce, Vánoce
Do Vánoc už zbývá jen necelý měsíc a právě tento čas je plný shonu při shánění dárků a starostí s předvánočním úklidem. Samotný Štědrý den by se pak měl nést ve znamení klidu a rodinného štěstí. Ve spojení s Vánoci a zejména se Štědrým dnem existuje mnoho zvyků a tradic, na které se mnohdy zapomíná. Tradice ovšem provádíte s rodinou, užíváte si společné chvíle a držíte pohromadě. My si dnes některé z vánočních tradic představíme. Konkrétně budou všechny spojené jedním základním prvkem – jablkem. Jaké zvyky s jablkem se u nás tradují?
Vánoční tradice s jablkem

Rozkrajování

Rozkrajování jablka je obecně jedním z nejznámějších vánočních zvyků. Stačí vzít jablko a nůž, kterým jej rozkrojíte přesně v polovině. Podle toho v jakém tvaru bude jádřinec, se dozvíte, jaká bude vaše budoucnost. Pokud bude uprostřed hvězda, znamená to rok plný štěstí a úspěchů. Pokud bude uprostřed kříž, znamená to smrt nebo vážné onemocnění.

Oloupání (pro mladé dívky)

Oloupání jablka většinou následovalo po tradici s házením pantoflíčku. Pokud pantoflíček předpověděl dívce, že se vdá a najde lásku, právě zvyk s loupáním jablka býval dalším krokem pro zvědavé povahy. Pomocí nože stačí oloupat celé jablko tak, aby ze slupky vznikla co nejdelší nepoškozená spirála. Touto spirálou pak dívka zatočí 3x nad hlavou a zahodí ji. Podle toho, jaké písmeno na zemi spadená spirála připomíná, takovým písmenem bude začínat jméno jejího vyvoleného chlapce. Nutno přiznat, že ve většině případů je zapotřebí velká fantazie.

Konzumace jablka všemi členy u stolu

I s oloupaným jablkem lze provést další zvyk. U štědrovečerní tabule by se měla sejít celá rodina. Po jídle by se mělo jedno jablko rozdělit na tolik částí, kolik je osob u stolu. Každý by pak měl svůj díl sníst. Proč? Tento zvyk říká, že když někdo z přítomných sejde v průběhu dalšího roku z cesty, stačí si vzpomenout, s kým jedl u štědrovečerní tabule společné jablko a znovu najde ten správný směr.

12 jadérek (pro hospodáře)

Aby bylo využito k vánočním zvykům a tradicím opravdu celé jablko, tak k jednomu zvyku jsou zapotřebí i jadérka. Konkrétně 12 jadérek a tento zvyk je určen především hospodářům. Jadérka byla vložena do misky s vodou. Kolik jadérek vyplavalo na vodní hladinu, tolik se v příštím roce dá očekávat suchých měsíců.
Magda Autor Magda