Vánoční dekorace v severském stylu

Úvodní stránkaVánoční dekorace v severském stylu
1.prosinec 2017 v rubrikách Hobby a zahrada, Bydlení
štítky Tip na Vánoce, Vánoce, Dekorace, Bydlení, Výzdoba

Severský styl je často spojován s minimalismem, i když si nemyslím, že to musí být pravidlem. Při mém pobytu v Norsku jsem navštívila několik kouzelných domů, a  i když byl každý jiný, spojovalo je hlavně využití spousty přírodních materiálů.

Dlouhé noce, které na severu panují, si lidé zpříjemňují především velkým počtem svíček, světýlek a u každého domu rozsvícenou lucernou. Příjemnou atmosféru dodají i kožešiny a koberečky. Trochu tajemně působí v oknech zavěšené sušící se bylinky.

Co mě překvapilo nejvíce, že seveřané si velmi potrpí na čerstvý vzduch a příliš ve svých domech netopí - spíše naopak - stále větrají, i když mrzne!

Jejich zvyk jsem převzala a musím říci, že vpustit domů zimní vzduch provoněný sněhem je neuvěřitelně osvěžující. 

Dnes si zkusíme vykouzlit podobně útulnou atmosféru, ale za použití minima dekorací a času.

Voňavé zákoutí

Na parapetu okna krásně vynikne kombinace malých květináčků s bílými hyacinty, které evokují čerstvě napadaný sníh. Krásně se doplňují se stříbrnými lístky eukalyptu. Ten se většinou používá jako doplněk do květinových vazeb, ale pokud si zakoupíte pár jeho větviček, jistě bude ve váze vypadat velmi elegantně i sám o sobě.

Stříbrno-bílá kombinace barev je jedno z oblíbených vánočních témat. A nezapomeňte, že až se květy hyacintů před Štědrým dnem rozvinou, provoní vám krásně byt! (Až odkvetou, schovejte si jejich cibulky, na jaře je můžete zasadit na zahrádku a těšit se na další květy.) 

Adventní svícen

I letos jsem pojala adventní věnec netradičně. Jediné, co by ho mohlo symbolizovat je kruhový výřez ze smrkového špalku (ještě lépe vynikne březový), na kterém jsou volně rozestavěné svíčky. Opět jsem je doplnila větvičkami eukalyptu.

A věřím, že mnoho dalších dekorací ještě přibude, až se budeme vracet z procházek do lesa či parku, budeme na podnos odkládat šištičky, popadané chvojí či barevné bobulky ozdobných keřů. Líbí se mi, že na tomto svícnu budou věci přibývat. Dokonce se tam vejde i malý talířek s cukrovím.

Také máte rádi variabilní dekorace, s kterými se dá v průběhu čekání na svátky ještě pohrávat?