Vánoční dárky

Úvodní stránkaVánoční dárky
8.prosinec 2014 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství
Dárky a zase dárky. Také vám tohle slovo zní poslední dny často v uších? Mně tedy ANO! V každý předvánoční čas si říkám, jak budu příští rok pečlivě sledovat mou rodinu a budu si úplně každý nápad na dárek psát. No, vážně! Ale jak dlouho si to vydržím pamatovat? Myslím, že nějaký ten týden po Vánocích ještě ano, ale pak už můj mozek zalije ten blažený pocit zapomnění nebo zaplní událost či informace jiná. Ostatně tak jako loni nebo jako ten rok předtím. A nevím zas nic. A tak tu zase tápu. Bloumám po internetových obchodech (času na poněkud živější nakupování nezbývá) a čekám na milou internetovou prodavačku, která mi s neskonalým úsměvem prozradí, co se mi vlastně pro koho nejvíc hodí a zachrání mě. Loni jsem se docela trápila s výběrem dárků pro naši dceru a ona byla nakonec stejně nejvíc nadšená ze všech těch světýlek, kouliček, šustění balícího papíru nebo lesklých stužek. Vůbec nebylo třeba si lámat hlavu s něčím "originálnějším".

Co ji nejvíc baví teď?

Letos je to, řekla bych, lepší- vlastně má ten nejdelší seznam, potvůrka. A to jestě neumí pořádně mluvit, takže jen sleduji, co ji baví a s čím si hraje. Snažím se přemýšlet jako ona, žije svými rituály a celodenní hrou. Má ráda pastelky, knížky, modelínu, míčky, odrážedlo, kolo, houpacího šneka, plyšovou žábu atd. Ale když se potom zamyslím nad těmi nejoblíbenějšími, je tomu zase jako loni o Vánocích- zas jsou to obyčejné, levné, lehce dostupné hračky. V tomhle jsou děti skvělé, přirozené. Baví je totiž nejvíc ta HRA, ZÁBAVA, kterou s sebou hračka přináší.

KULI, PIPI a PÍ

V našem případě to jsou na prvním místě mezi favority malé skákací míčky (těm říká KULI). Vypadnou z automatů v leckteré hospodě. Vypadají jako žvýkačky z duhy, a náš malý Cvrček už jich poztrácel tak víc jak deset. Je jich všude kolem hrozně moc a přitom nemůžeme nikdy žádný najít. Rodinná záhada. To mi připomíná jednu takovou výpravu nedávno. Bylo to už skoro za tmy, kdy jsme já, manžel, dítě a pes zkoušeli odhadnout dráhu takové kuličky letící od popelnic kousek u od našeho domu až někam k první křižovatce pod malým kopečkem. Nenašli jsme ji. Napadlo mě, že mohla skončit až na dálnici dole pod městem, odrazit se od svodidel a naskočit si na nějakou pěknou káru, se kterou teď cestuje po světě...

Prostě je pryč.

Dalším hitem jsou žluté kačenky do vody (říkáme jim PIPI) - jak z nich po každém koupání řádně nevymačkáte vodu, jsou brzy uvnitř špinavé a vypadá to nehezky, ale jinak pro nás parádní hračky. Plavou, umí se potápět, dělají legraci, hrají taky divadlo, kde mluví, pláčou nebo si dokonce dávají pusinky a prožívají to, co mámu zrovna napadne. Nevěřili byste, kolik toho dokážou! Patří sem taky pastelky, s těmi chodíme dělat PÍ. "PÍ táta, PÍ máma, PÍ teta, pojď!" Všichni musíte umět písat. Vymýšlíme kroužky, čáry, tečky a jsme rádi, že nás něco napadne, a že to zatím stačí. Ono totiž až dojde na ty složitější obrázky, bude teprve zábava!

Bez nich by nebyl den

Víte, takové hračky chápu. Bez nich by snad nebyl ani den! Jsou nezbytné a stále se musí doplňovat. Asi tušíte, co tím chci říct, že? Ač totiž hledám to nejlepší na trhu a lámu si hlavu: zda hraček není málo nebo moc, zda nás to finančně nezničí, když koupím ještě tuhle nebo jestli si s tím vůbec bude hrát. Pořád mě napadá: potřebuje vůbec tak "dokonalé hračky"? A kolik vlastně potřebuje dítě hraček? Jednou mi poradila jedna kamarádka z Vrchlabí, že je dobré některé hračky občas úplně schovat. Ty se kterými si vaše drobotina už nehraje, budou opět hitem číslo jedna, když je na nějakou dobu ztratíte a jako zázrakem zase naleznete.

Co od hračky očekáváte

Zkuste myslet na to, co od hračky očekáváte, co doopravdy nabízí. Představte si, jak si s ní vaše dítě bude hrát. Co se mu na ní bude líbit, jak dlouho ho zabaví. Menší děti, které dostanou např. více dárků, ani nemají dost času si všechny hračky prohlédnout, pohrát si s nimi a vytvořit si k nim nějaké pouto. Děti mají jiné priority než my dospělí. Vzpomeňte si sami, která byla vaše nejoblíbenější hračka? Vsadím se, že se vám nejen vybaví, jak vypadala, ale zároveň i nějaký zážitek, který jste "spolu prožili". A to je to, na čem záleží. Tohle nás, myslím, všechny moc potěší, když své děti uvidíme si s hračkou hrát ještě hodně dlouho nebo na ní jednou dokonce vzpomínat. Držím palce při výběru.
Dee Autor Dee