Umíte obejmout?

Úvodní stránkaUmíte obejmout?
21.listopad 2014 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství
Co je to za otázku? Umíte obejmout? Na objímání přeci není nic složitého! Nerada vám kazím iluze, ale pro některé rodiče to opravdu není jednoduchý úkol! A většina určitě ani netuší, o kolik tím své děti připravují! Takové objetí dává totiž dětem najevo nejen vaši bezpodmínečnou lásku, ale také naplňuje jejich citové potřeby, což je pro ně zvlášť v určitém věku moc důležité.

Objímat a muchlovat

Když jsou to jestě miminka, to se to objímá a muchluje. Jsou tak drobouncí a roztomilí, že snad jen tatínci z obav, že jsou příliš nemotorní, mají strach vzít je do ruky, aby jim náhodou tihle malí lidé hned na začátku neupadli nebo nezačali okamžitě plakat. A přitom kdybyste, pánové, tušili, jak MOC to ženu potěší, vidět vás a to malé spolu v těsném objetí, hrát si nebo se smát! Hotové kouzlo! U nás doma mazlení a pohlazení probíhalo téměř pořád, co se malá narodila, ale to od vás nikdo neutíkal a nekřičel u toho: "Ne, ne, ne!" Teď už nám naše dcera dokáže dát více najevo, co chce a nechce. Proto používáme všechna různá slova nebo slovní spojení, jen aby se k nám aspoň na vteřinu přitulila nebo nás pevně objala! Každou chvíli pak doma slyšíte: "udělej MÁM RÁDA", "obejmi maminku", "ukaž tuli-tuli" ! Ale když se konečně zadaří, je tohle to největší "dobro", které si máma nebo táta mohou přát.

Děti to mají s námi těžké

Je nutné zde ještě zmínit, že existují i takoví členové rodiny (babičky, prababičky, tetičky- no, však vy víte!), kteří i když dítě nemá zrovna náladu na rozdávání pusinek, začnou ho přesto všemožně mačkat a všelijak muchłovat, a nebo se snaží alespoň trochu využít jeho momentální náklonnosti k tomu, aby například místo jedné pusinky dostali alespoň pět, ... šest, ... sedm! I sedm je pro ně málo! Mají to ty děti s námi dospělými někdy opravdu těžké!

Už o naše doteky nestojí?

Když jsou naše děti malé, baví nás každý dotek, ale jakmile začnou růst a připomínat více dospělé než děti, stává se, že se jich už tak často nedotýkáme - neobejmeme je, nepohladíme, nepoklepeme po rameni. Stydíme se, bojíme nebo máme pocit, že už o naše doteky nestojí. Studie v tomto ohledu ukazují, že čím jsou chlapci starší, tím je pro ně opravdu fyzický kontakt méně důležitý. Bohužel k tomuh dochází především díky falešné domněnce, že se POUZE dívky mají projevovat fyzickým kontaktem. Kluci přeci musí být tvrdí chlapi!?? U dívek je tomu tak- čím jsou starší, tím více touží po fyzickém kontaktu, zvláště z otcovy strany. Láska tatínka je pro ně moc důležitá. To on jim přeci ukazuje mužský vzor, ideál jejich dívčích snů!

Vždyť je nemusíte láskou umačkat!

Víte, je mi jasné, že objímat puberťáka není zrovna jednoduchý úkol, zvláště potom chlapce. Ale přeci ho nemusíte hned umačkat! Stačí ho klidně jen poplácat po rameni, rozcuchat mu vlasy nebo do něj jen z legrace drcnout. Nevěřili byste, jak MOC tím vašemu vztahu pomůžete! V závěru vzpomenu na jednu zkušenost z hodiny, kdy jsem pracovala s dívkami právě onoho obtížnějšího věku. Tenkrát se sešly tak, že jich byla převaha z rozvedených rodin a téma rodiče jim nešlo z hlavy. Nutno podotknout, že ty, které vyprávěly, žijí s maminkou... Zkrátka, VŠECHNY si přály zase spát alespoň někdy u táty v posteli, aby je znovu objímal a opravdu tam pro ně BYL! Vím, že je to těžké, zvlášť, když se s dětmi vídáte třeba jen každý druhý víkend, ale zkuste jim co nejvíce naslouchat. A i přesto, že tak nevypadají, nezapomínejte na fyzických kontakt. Dítě, které žije v takto přívětivém prostředí, bude spokojené samo se sebou a bude se cítit dobře i mezi ostatními lidmi. A to za to určitě stojí!
Dee Autor Dee