Ultimate frisbee

Úvodní stránkaUltimate frisbee
10.červen 2015 od Magda v rubrikách Nové články, Sport, Zdraví
štítky Česko, Fitness, Hubnutí, Sport, Životní styl

Sport pro všechny milovníky létacího disku

Snad každý si alespoň jednou v životě zkusil hodit populárním létajícím talířem. Pro někoho je to jednoduché, pro někoho méně a možná vyznáváte tuto aktivitu, jako příjemné strávení letního odpoledne. Pokud vám ale samotné házení přijde jednotvárné a po chvilce už nudné, vyzkoušejte Ultimate Frisbee. I s létajícím diskem je totiž možné uspořádat zápas.

O co se jedná?

Ultimate Frisbee je druhem sportu, při kterém je hlavní a jedinou součástí právě létající disk. Proti sobě stojí 2 týmy (podle profesionálních pravidel sedmičlenné). Hra se počítá na body a vždy má svého vítěze. Je náročná na fyzickou kondici, na orientaci a také na rychlé reakce a pružnost. Hráči si mezi sebou hází disk tak, aby jej nezachytil soupeřův tým a snaží se jej dostat do koncové zóny soupeře.

Jak by mělo vypadat hřiště?

Oficiální pravidla udávají, že hřiště pro Ultimate Frisbee má mít rozměry 37x100 metrů. Tedy podobné, jako hřiště na fotbal, ragby nebo americký fotbal. Na každé straně je koncová zóna o délce 18 metrů, ve které, když chytí mužstvo soupeře disk, má bod. Spoluhráči si mezi sebou nahrávají disk a snaží se postupně přibližovat soupeřově koncové zóně. Pokud disk spadne na zem, získává jej soupeř, pokud se jej dotkne při letu soupeř a disk pak spadne na zem, získává jej také soupeř. Hlavní je perfektně zvládnutá technika házení diskem. Hráč s diskem nesmí běhat, jan zastavit svůj pohyb při běhu, kdy chytí disk. Nesmí být soupeřem fyzicky atakován při hodu. Soupeř může jen stínit a clonit, ale hráče odhazujícího disk se nesmí dotknout.

Sami si upravte hřiště podle potřeb

Stejně tak, jako hrajete fotbal nebo lední hokej s přáteli, můžete si podle potřeb upravit rozměry hřiště. Jen málokdy najdete 14 hráčů pro pravidelné setkávání. Pokud by vás Ultimate Frisbee natolik chytilo, že byste měli zájem hrát a vyšší úrovni, i u nás existují v tomto sportu oficiální týmy. Většinou se jedná o týmy na akademické úrovni.
Magda Autor Magda