Uličky izraelské Jaffy dýchají dávnou historií

Úvodní stránkaUličky izraelské Jaffy dýchají dávnou historií
8.leden 2016 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Metropole, Zahraničí
Starobylé město Jaffa, které se nachází jižně od Tel Avivu a tvoří dnes s izraelskou metropolí dvojměstí s oficiálním názvem Tel Aviv - Jaffa, ostře kontrastuje s moderní zástavbou hlavního města. Středozemní moře omývá břehy starobylého města Jaffa už po celá dlouhá staletí. Jak tvrdí některé legendy, byla Jaffa založena dokonce již 40 let po biblické potopě. Tehdy prý také dostala své jméno podle jednoho z Noemových synů Jeffetovi.
Jaffa
Přesné datum založení tohoto města se sice s jistotou už pravděpodobně nedozvíme, ale to, že se skutečně jedná o jedno z nejstarších měst světa, zpochybnit nelze. Pravdivost tohoto tvrzení dokládá fakt, že archeologové zde objevili stopy osídlení již z 20. století před naším letopočtem. Život v Jaffě nikdy nepatřil k těm nejklidnějším, jelikož z důvodu strategicky výhodné pozice město měnilo během svých dlouhých dějin hned několikrát majitele. Není proto divu, že se zde nacházejí otisky semitské, egyptské, římské, templářské i arabské. Skočíme - li mílovými kroky do počátku minulého století, zjistíme, že město v té době obývali Palestinci. Ti za severními hranicemi Jaffy prodali v roce 1909 kus pozemku Židovskému národnímu kongresu, který na odkoupené parcele vzápětí založil Tel Aviv. Ironií osudu se brzy poté palestinsko - izraelské vztahy prudce zhoršily. Jak se záhy ukázalo, neklidné soužití obou národů v těsné blízkosti nemělo mít dlouhého trvání. Po izraelském vítězství v první Izraelsko - arabské válce palestinské obyvatelstvo z ulic Jaffy ve velkém zmizelo. Z původních více než zhruba 70 tisíc arabských obyvatel, se jich zde rozhodlo zůstat pouze okolo 4 tisíc. Největší část uprchlíků našla azyl v dnešním pásmu Gazy. Za současné židovské přítomnosti město doznalo řadu nákladných rekonstrukcí. Dnes přesto působí skutečně historickým dojmem. Je sídlem mnoha umělců a řemeslníků, kteří zde nabízejí návštěvníkům svá díla. Nejen při parných dnech tu poskytují úkryt mnohé kavárny a restaurace, jež lze najít zejména u místního přístavu, kde své útočiště nalezly zejména menší soukromé lodě. Samotná Jaffa má svébytné kouzlo nejen v historických kamenných uličkách a zákoutích, na své si zde přijdou též milovníci romantiky, kteří mohou vstoupit na Most přání. Jak již samotný název dává tušit, kdo podle staré pověry na toto místo vkročí, položí ruku na znamení svého vlastního zvěrokruhu a pohlédne směrem k moři, může doufat, že se mu splní jeho sen.
most přání
Tajuplnou atmosférou dýchají i interiéry mnoha stánků různých náboženství, které se v Jaffě nachází. Je libo mešitu, synagogu nebo kostel pravoslavný, arménský či katolický? Není problém. Své zastoupení tu totiž mají všechny. Bez ohledu na to, jakou víru vyznáváte, pravděpodobně oceníte úchvatný výhled na Tel Aviv. Pahorek, na kterém se nachází část Jaffy, nabízí jedinečnou podívanou na dlouhé pláže, jež tvoří přirozenou hranici hlavního izraelského města, a také na jeho moderní zástavbu, v níž vyčnívají hlavně výškové budovy. Do centra Tel Avivu vede promenáda lemující moře a nebo lze využít autobusové spojení. To přijde vhod zejména tehdy, pokud jste obtěžkáni po nákupech na jaffském bleším trhu.
pláže Tel Aviv
Tel Aviv a Jaffa, moderní a historické - kontrastují stejně jako celý Izrael a dávají tak dobrý důvod k návštěvě. Letenky lze v rámci různých akcí pořídit za báječné ceny, proto s jejich koupí určitě nelze prohloupit.
Radush Autor Radush