U zubaře

15.červen 2015 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti, mateřství, Zdraví, Ženy
Hluboko v moři (to ty ještě nevíš, co je, moje B.) - tam kde je hodně vody pohromadě, žijí dvě kamarádky rybky. Jedna se jmenuje Natálka a druhá Emilka. Tyhle rybky se domlouvají asi takhle (otevírám pusu do písmene O) a nebo takhle (tentokrát do písmene I). Jednoho dne potká Natálka Emilku a povídá: "Ahoj Emilko, nebudeme si spolu dnes zase hrát?" Jenže Emilka na to nic, jen kroutí hlavou, smutně kouká a nevydá ani bublinu. "Emilko, copak se ti stalo?", ptá se Natálka. "Že ty se bojíš otevřít pusu? Ty máš bolavý zoubek? Ukaž já se podívám! Udělej Aaaaaa!" Emilka otevře pusu a Natálka hned vidí, co ji trápí. "Achich ach, to budeme muset k panu doktorovi, co léčí nemocné zuby ..." Takhle nějak začíná pohádka, kterou vyprávím mé dceři, abych trochu odpoutala její pozornost, když jí čistím zuby, a zároveň jí vysvětlila, proč se zuby čistit musí. Docela to zabírá, soudě podle prodlužujícího se intervalu čištění a taky podle toho, jak se ona sama chová u zubaře.

Jsem strašpytel

Nevím, jak to máte se zubaři vy, ale já jsem na rozdíl od ní opravdový strašpytel. Máme s manželem takovou úmluvu- objednává nás pouze on a smí mi to říct nejdříve den předem. To, abych se nebála moc dlouho a divoké sny měla jen tu noc poslední. Já mám totiž plomb už moc, prý je to v mém případě dědičné, ale já si spíš myslím, že jsem si jednoduše nečistila dobře zuby. Je to tedy čistě má teorie, ale vypozorovala jsem, že co jsem starší a víc na ústní hygienu dbám, už se mi zuby tak nekazí. Jako dítě jsem v té puse vždy jen zašmrdlala kartáčkem a bylo- což pak špatně dopadalo. Teď, když učím malé víly ze školky v jarních šatičkách, některé se usmějí a já se kolikrát až leknu, jak černé zuby můžou děti mít. Dříve bylo obvyklé se prvním mléčným chrupem moc nezabývat, jak mi říkala už moje maminka. Kdežto dnes je již známo, že kazy mléčných zubů zvyšují pravděpodobnost kazivosti zubů stálých. Zubní kaz je onemocněním infekčním, proto vzniká vysoké riziko přenosu infekce ze zubu mléčného na zub stálý. Nemluvě o tom, jak užitečné je naučit děti pečovat o své zoubky, ještě když to jsou prťata.
U zubaře

Ústní hygiena již odmala

Začněte již v těhotenství správnou stravou a péčí o své vlastní zuby. U novorozenců pak bude stačit, když se pokusíte, aby se co nejméně slin od vás dospělých dostalo do úst dítěte (může k tomu dojít např. při olizování dudlíku, savičky lahve nebo při jídle). Dětem předškolním je potom třeba pomáhat až do té doby, kdy si svůj chrup budou umět vyčistit samy.

Motivace ke správnému čištění

Když pozoruji mou dceru, myslím, že je ještě brzy na to, abychom jí zatěžovali detaily čištění jednotlivých zubů, ale pohádka jako motivace pomáhá a my už dnes díky ní čistíme zuby možná i déle než doporučené dvě minuty. Pěkný nápad, který jsem onehdá zahlédla na stránkách internetu byl z plastových lahví. Odstřihla se dna a ta se postavila dnem vzhůru. Vypadají tak jako velké zuby, takže se dá se na nich starým kartáčkem skvěle demonstrovat, kde všude je nutné si zuby čistit. Nebojte se použít i pastu (ideálně barevnou, ať je dobře vidět), aby děti více bavilo zuby kartáčkem pěkně drhnout. Na závěr už jen rada dle nedávné zkušenosti z návštěvy pana zubaře: dávejte pozor, co vše si v pohádkách vymýšlíte. Já panu zubaře označila jako "pan doktor KRAB". Je vám tedy asi jasné, jak ho má dcera oslovila, když s manželem vešli do ordinace. Ještě, že to pan doktor nezaregistroval. A bojím se, že bude hůř.
Dee Autor Dee