U nás naděluje Ježíšek. Jak je to v ostatních zemích?

Úvodní stránkaU nás naděluje Ježíšek. Jak je to v ostatních zemích?
20.prosinec 2016 od petr v rubrikách Cestování
štítky Vánoce, Dárek, Advent

V České republice je tradicí, že dárky o Vánocích nosí Ježíšek. Alespoň se snažíme co nejdéle o tom přesvědčovat své děti. Právě v tom tkví pro malé děti to největší kouzlo Vánoc. Za to, že byly hodné, jim Ježíšek přinese vytoužené dary.

Český Ježíšek

Ačkoliv občas bývá trochu nepochopitelné, že dary na Vánoce nosí malé novorozeně, český Ježíšek je tradicí, kterou bychom rozhodně neměli opouštět. Ačkoliv pro mnoho rodičů bývá v určitém věku dětí dost těžké vysvětlit, jak může malé miminko roznášet dárky tolika dětem najednou. Každopádně vždy se najde vysvětlení, kterým děti udržíte v napětí. Například, že Ježíšek má kouzelné schopnosti. Každý rok navíc, kdy děti věří, že dárek skutečně nosí Ježíšek a nekupují ho rodiče, má své kouzlo.

Německo

Situace v Německu není jednotná. Na jihu země také naděluje malé jezulátko, které nazývají Christkind. V ostatních částech státu věří, zejména na severu děti věří, že dárky jim nosí kouzelný dědeček Weinachstmann.

Polsko

U našich dalších sousedů věří, že dary nosí Svatý Mikuláš. Ten ovšem nechodí 5. prosince, jako u nás, ale právě až na Štědrý den 24. prosince. V Polsku se Mikuláš neslaví.

Řecko

Řecko je zemí se silnou náboženskou tradicí. Je tedy vcelku pochopitelné, že dary zde nosí jeden ze svatých. Konkrétně je to Svatý Basilej.

USA

Symbolem svátků ve Spojených Státech Amerických je Santa Claus. Starší pán s bílým plnovousem je symbolem odedávna. Málokdo ovšem ví, že svůj typický bíločervený oděv nemá odjakživa. V rámci své reklamní kampaně Santa Clause do firemních barev oblékla až firma Coca Cola. Santa dárky rozváží na létajících saních, které pohání sobi. Vše probíhá v noci z 24- na 25. prosince. Děti své dary rozbalují až 25. prosince ráno.

Rusko

V Rusku je hlavním náboženstvím pravoslavné křesťanství. Vánoční nadílky se tam dočkají až 7. ledna. Přiveze je Děda Mráz až z daleké Čukotky. Doprovod mu při tom dělá Sněhurka.

Itálie

I Itálie je rozdělena a dárky nosí hned 2 postavy. Tou více klasickou je Baboo Natale. Jedná se o muže, který je svým zjevem i životním příběhem podobný našemu Mikuláši. Baboo Natale naděluje 14. nebo 25. prosince. Pro pravoslavné naděluje 7. ledna jiná postava – čarodějnice Befata.

Anglie

V Anglii se o nadělování stará Otec Vánoc (Fater Christmas). Opět se jedná o staršího muže s typickým plnovousem. Ten ovšem dary nedává pod stromek, ale plní jimi punčochy, které jsou zavěšené na krbu.

petr Autor petr