Turistické perly aneb ostrovy v Benátské laguně

Úvodní stránkaTuristické perly aneb ostrovy v Benátské laguně
15.prosinec 2014 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Tip na víkend, Zahraničí
V minulém cestovatelském článku jsme se vypravili na návštěvu Benátek. Prošli jsme nejnádhernější místa, která nabízí, a udělali si krátký výlet jejich historií. Při iluzorním výstupu na věž městské zvonice jsme se zadívali severovýchodním směrem na ostrovy Murano a Burano. Dotkli jsme se jich však pouze zkratkovitě. Patrně každý turista, který je navštívil, však potvrdí, že si zaslouží pozornost daleko větší. Ostrovů je zde dokonce více, ale nepředbíhejme a pojďme si je představit postupně. Na všechny obydlené ostrovy se lze pohodlně dopravit městskou lodní dopravou ACTV nebo v rámci hromadného výletu. Největšího věhlasu se těší patrně ostrov Burano. Zdoláte – li poněkud delší cestu lodí, odměnou vám bude úchvatná podívaná na malebné barevné domky, které lemují zdejší kanály. První osadníci sem přišli již v 6. století našeho letopočtu a věnovali se převážně rybolovu. Vzhledem ke své izolovanější poloze byl ostrov ušetřen epidemií moru, které postihly například Benátky. V dobách svého největšího rozkvětu žilo na Buranu až 8 000 obyvatel.
Burano
Ostrov je poměrně hustě obydlen dodnes. Mnoho zdejších obyvatel našlo obživu v pradávném řemeslu svých předků, tedy v textilní a krajkářské výrobě. Tyto produkty jsou zároveň častým suvenýrem, který si turisté odsud odvážejí. Burano je také domovem mnoha umělců, kteří jistě čerpají inspiraci ze zdejší neopakovatelné atmosféry. Místní obchůdky a hospůdky, které jsou rozeseté po celém ostrově, přímo nabádají k návštěvě. V trattoriích můžete ochutnat nejčerstvější plody moře či se zakousnout do typického italského pokrmu pizzy. Připijete – li si přitom sklenkou dobrého vína a pustíte z hlavy všechny starosti, možná vás napadne, že asi takhle to musí vypadat v ráji. Budete – li mít chuť na procházku, můžete se vydat na ostrov Mazzorbo, který je s Buranem spojen dřevěným mostem. I zde se nachází mnoho barevných domků, a jelikož většina turistů míří na vyhledávanější Burano, můžete si je zde vychutnat v poklidné atmosféře. V současné době se na Mazzorbu pěstuje spoustu ovoce a vinné révy. V případě, že už jste zde strávili tolik času, kolik bylo třeba, není nic snazšího než nastoupit na loď plující zpátečním směrem a vydat se na ostrov podobného jména Murano. Přestože se tu nesetkáte s domy tak veselých barev, návštěvy litovat rozhodně nebudete. Ostrov je historicky spjat s výrobou skla. V roce 1291 se sem totiž kvůli vysokému nebezpečí požárů museli přestěhovat skláři i pece. Jelikož tato výroba zde dodnes přetrvává, míří na ostrov kvůli sklu mnoho turistů. Mezi kousky, které lze bez zardění označit za kýče, se zde dají sehnat i skutečné skvosty.
Murano
Usoudíte - li, že máte čas a chuť, můžete navštívit i další z přilehlých ostrovů. Nabídka je skutečně široká. Na nejseverněji položeném ostrově v Benátské laguně leží ostrov Torcello. Jeho historie se datuje až do 5. či 6. století našeho letopočtu. V době největšího rozmachu zde žilo údajně dokonce 20 000 obyvatel, ale současně s rozmachem Benátek začal ostrov upadat. Dnes zde trvale žije pouhých zhruba 60 lidí. Turisté sem míří obdivovat zejména byzantskou katedrálu Santa Fosca, která byla založena v roce 639 a těší se tak z titulu nejstarší stavba v laguně. Na návštěvu Benátek a přilehlých ostrůvků se můžete vypravit v jakoukoli roční dobu. Zavítáte – li sem v hlavní turistické sezóně, budete se pravděpodobně těšit z teplého a slunečného počasí. Zvážit však můžete rovněž návštěvu třeba v méně typickém únoru. Tehdy zde totiž probíhá světově proslulý benátský karneval. Co říkáte, nezbývá snad už jen sbalit kufr a vyrazit?
Radush Autor Radush