Tři králové zakončují vánoční svátky

Úvodní stránkaTři králové zakončují vánoční svátky
5.leden 2016 od Magda v rubrikách Kultura, Nové články
štítky Česko, Vánoce, Zima
Pro drtivou většinu z nás končí vánoční svátky s příchodem nového roku, kdy už se znovu musíme vrátit do pracovního procesu a období klidu a relaxace je už pár dní pryč. Křesťané ale označují konec Vánoc až právě s příchodem tří králů do Betléma, což se stalo 6. prosince. A jak je to vlastně se třemi králi, jaká byla jejich pouť a jaké tradice se dochovaly až do současnosti? Na to se nyní podíváme detailněji.

3 mágové z východu

6. prosince slavíme příchod tří králů do Betléma. Podle pověsti se přesně v  tento den přišli 3 mágové z východu poklonit nově narozenému Ježíškovi. Vydali se na cestu až z dálného východu a vedla je kometa. Ježíškovi také přinesli věcné dary. Každý z nich jiný – zlato, myrhu a kadidlo. Jména tří králů jsou obecně známá jako Kašpar, Melichar a Baltazar. Tato jména byla ale mágům z východu přidělena až mnohem déle a na základě tradice. I nápis K+M+B totiž v původním znění neznamená jména tří králů, ale má zcela jiný význam.
Tři králové

Tajemství K+M+B

Tradice s nápisy K+M+B přetrvává dodnes. Pokud je nápis nad vchodovými dveřmi napsán svěcenou křídou, domu se budou vyhýbat neštěstí a naopak štěstí bude nakloněno. K+M+B ale neznamená zkrácená jména tří králů. Jedná se o zkratku latinského nápisu - Christus mansionem benedicat. V překladu  - Ať Kristus požehná tomuto domu. Jména byla třem králům dosazena právě až kvůli tomu, že většina veřejnosti neuměla latinsky a neuměla si správně vyložit význam těchto tří zkratek. Mnohem jednodušší bylo pojmenovat 3 mágy z východu a označovat nápis K+M+B jako podpis těchto králů. A tato tradice trvá dodnes.

Na koledu mladí i staří

Tříkrálová koleda je jedna z mála tradic, které se dochovaly dodnes. V každém kraji jsou tradice mírně odlišné. Na Moravě například chodí na koledu starší muži. V Čechách spíše děti. V posledních letech ale skutečných koledníků stále ubývá. Svátek Tří králů je spojen především s charitativní činností a s přispíváním. V dřívějších dobách ale chodili dům od domu kněží i s ministranty a dávali požehnání každému domu. Tento proces byl velice vážený a důstojný.
Magda Autor Magda