Tiše, tiše, ježek spí

Úvodní stránkaTiše, tiše, ježek spí
7.listopad 2014 od Dee v rubrikách Nové články, O dětech
štítky děti
To když si přivezete poprvé domů váš malý uzlíček štěstí, chcete mu připravit nejlepší prostředí pro život. Aby vaše miminko doma co nejméně plakalo, hodně se smálo a dobře spinkalo. Aby mělo jenoduše svůj klid. I my si to tak přáli.

Spánek nebo pláč

Avšak, když si vzpomenu na první měsíce po porodu, naše dcera se projevovala dosti jednoznačně, buď to byl spánek nebo pláč. To pro nás znamenalo: nerušit a dokázat ji uspat! Splnit první podmínku se nezdálo být tak těžké, i když jsme nejdříve chodili skoro po špičkách, psovi málem natáhli vlněné ponožky, jen aby neklapkal a nevzbudil ji, než nám došlo, že v prvních týdnech naše miminko jen tak něco nevzbudí. Jooo, to byly časy. A tak se manžel, milovník častého vysávání (co jiného mu taky zbývá, když nám doma pobíhá zrzavý chlupáč a manželka má opravdu hodně vlasů), nebál občas vysávat i kolem postýlky, když v ní naše princezna podřimovala. Ale tohle období klidného spánku brzy skončilo.

Období klidného spánku skončilo

Abyste tomu rozumněli, nechodíme doma po špičkách ani teď, ale fakt je, že naše dcera začala mít mnohem křehčí spánek, a vzbudit dítě, které ještě nemá dospáno a nebo prostě jen zkoušet vašeho drobečka uspat, nebývá vždy jednoduché a vy musíte vědět, jak na to!

Věda pro medvěda

Na začátku to byla opravdu "věda pro medvěda" ... nebo spíš "věda pro medvědici", ale každá maminka nakonec cestu najde! Takže se to podařilo i mně, a tak vám mohu předat par zkušeností. Myslím, že je důležité se soustředit na to, že se vaše miminko chce hlavně cítit zase tak, jako by bylo u maminky v bříšku. Tam mělo všechno, co potřebovalo a hlavně žádná zima, ostré světlo, přebalování, oblékání, koupání, plínky. Necítilo žádný tlak, hluk. Netrápilo se novými způsoby přijímání potravy nebo dýchání ... Bylo mu krásně.

Bezpečné prostředí

K pocitu bezpečí jistě přispěje teplo, přítmí, houpání nebo klidně i drncání, ale hlavně spíše méně než více volného prostoru. Před porodem se totiž miminko vznášelo a houpalo v plodové vodě, ale moc místa už kolem sebe nemělo, zkuste mu tenhle pocit připomenout. Skvělým pomocníkem jsou šátky, speciální deky, zavinovačky nebo i látkové plínky, které kolem miminka omotáte tak, aby se cítilo stejně jako dřív u mámy. Dopřejte mu rovněž pravidelný pocit plného bříška, maminčinu náruč a nezapomeňte ani na váš hlas. Nemusíte mu již od narození stále zpívat, ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že to párkrát uklidnilo i mě samotnou, takže se nebojte zapojit fantazii a klidně si i vymýšlejte nová slova písní nebo pohádek. Ať to nemáte tak monotónní! (Mě totiž vždycky první napadla ta samá melodie.) Mimochodem tahle forma uspávání může být i zábavou. Pamatuji si, jak jsme si jednou s manželem tak vymýšleli, až dcera už dávno podřimovala a my nadšení svými pěveckými schopnostmi a fantazií, jsme se jen smáli, jaký to nesmysl nám z toho vznikl. Takže to určitě vyzkoušejte! A když už nezabere ani nekonečné chození, hopsání s miminkem na míči, neustávající ššššš, nebo hlazení od vlasů k nosu a vy už únavou nebo třeba bolestmi zad skoro neudržíte svůj uzlíček na rukou, VŽDYCKY je tu ještě nějaká možnost. Třebaže pláče, položte miminko na bezpečné místo a projděte se po bytě, jděte se napít, zavolejte někomu o radu nebo pomoc, zhluboka se nadechněte u otevřeného okna a věřte, že tenhle stav NENÍ TRVALÝ a VY TO ZVLÁDNETE! Jen musíte vydržet a nezapomenout, že všechno to napětí a třeba i zlost z vás vaše děťátko cítí a v takovém prostředí se těžko usíná... Takže hluboký nádech ... a kterou si dáme? "Plavala husička po Dunaji" ?
Dee Autor Dee