Tip na víkend - Máchovo jezero

Úvodní stránkaTip na víkend - Máchovo jezero
1.srpen 2014 od david v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Česko, Cestování, Tip na víkend
[O] víkendu se do Česka vrátí letní počasí a to je ideální okamžik na výlet k vodě. Podívejte se s námi k oblíbenému Máchovu jezeru. Máchovo jezero je největší rybník Libereckého kraje a patří mezi největší rybníky v ČR. Jezero bylo založeno ve 14 století a jméno nese po slavném českém básníku K. H. Máchovi. Zajímavostí je, že toto pojmenování se vžilo až koncem 19. století a neobešlo se bez protestů odborníků na názvosloví. Máchovo jezero1 Ke vzniku jezera se váže i několik pověstí, z nichž nejznámější je o Karlu IV.
Jednoho dne se vydal král Karel IV na lov. Velmi dlouho nepotkal se svou družinou žádnou zvěř, až najednou vyběhnul z houští statný jelen. Prchal před lovci do hlubokých lesů a bažin, tam jim poté zmizel z dohledu. Král byl rozmrzelý z neúspěšného lovu a vydal se na cestu zpěv, když najednou zaslechl v lese zpěv. Král se tedy vydal směrem, odkud slyšel hlas a po krátké chvíli přijel na louku, kde uviděl pasáčka ovcí. Protože král i celá jeho družina byla z pronásledování jelena celá špinavá a promáčená, napadlo krále, že by bylo příjemné se na tomto místě vykoupat. Nařídil tedy, aby byl na tomto místě zbudován rybník.
V současné době je Máchovo jezero místo s čilým turistickým ruchem, nachází se zde několik kempů (Borný, Klůček) a chatových oblastí. Podél celého jezera je zbudováno několik pláží. Lázeòský vrch nad Máchovým jezerem Nejbližší obce jsou Doksy a Staré splavy, k jezeru se dostanete autem, na kole (cyklotrasy č. 014 a 3045) i hromadnou dopravou Kolem celého jezera vede turistická trasa a je zde i nově zbudovaná naučná stezka. V kempech naleznete kompletní občanské vybavení, včetně sprch, obchodů, restaurací či půjčoven šlapadel. Pokud jste u Máchova jezera ještě nebyli, určitě představuje jedno z míst které musíte navštívit.
david Autor david