Tetování – ANO nebo NE?

Úvodní stránkaTetování – ANO nebo NE?
2.prosinec 2014 od Magda v rubrikách Móda, Nové články
štítky Móda, Tetování
Vyvrhelství, rebelství, pirátství či kriminalita. Zhruba to se dříve lidem vybavilo, když se řeklo tetování. V dnešní době už ale tetování není ničím neobvyklým, spíše už je naopak módní záležitostí, takže se nad ním téměř nikdo nepozastaví. Je totiž chápáno jako svobodná volba každého člověka. Ale právě tato volba nemusí být zrovna jednoduchá. Rozhodujete se, jestli si tetování pořídit nebo ne? Podívejte se, jaké výhody a nevýhody jsou s tetováním spojené.

Je to na celý život – aspoň většinou…

Jednou z nejvýraznějších vlastností tetování je jeho trvalost. Nemůžeme obecně říct, jestli je to výhoda nebo nevýhoda, záleží totiž na jednotlivých případech. Jestliže se tetování povede, je vhodně umístěné a skvěle zpracované, těžko s ním budete nespokojení. Aby tetování přesně odpovídalo vašim představám, důkladně si jej promyslete a klidně i naznačte fixou na těle. Vše s tatérem prokonzultujte a neváhejte se ho optat na všechny podrobnosti. Problém totiž nastane, když se tetování nepovede a původním představám vůbec neodpovídá. K tomu může dojít velice snadno – především pokud zvolíte hodně levného tatéra. Jestliže se tetování nevydaří, máte tři možnosti. Tou první je sázka na jistotu – odstranění laserem. Jenže to je bohužel dost drahá a navíc bolestivá záležitost. Na druhou stranu, problém s nevydařeným tetováním vyřeší spolehlivě. Druhou možností je nechat si tetování upravit – třeba do něj zapojit nějaký prvek, který ho vylepší. Nebo si jej můžete nechat kompletně překrýt novým tetováním. Otázkou však je, jestli tato varianta nebude ještě dražší než odstranění laserem.

V zaměstnání může nastat problém

Velkou nevýhodou může tetování být při hledání zaměstnání. Někteří zaměstnavatelé totiž uchazeče, kteří jsou potetovaní, vůbec nepřijímají, případně požadují alespoň zakrytí tetování či dokonce jeho odstranění. Zaměstnavatelé se tak snaží například docílit lepších vztahů s veřejností. S takovým přístupem se setkáte především ve státní a finanční sféře.

V některých odvětvích ovšem tetování může být známkou kreativity a plusovým bodem. Jde ale velmi malé procento povolání, většinou se jedná o pozici v oblasti umění.

Tetování a zdravotní rizika

Tetování ale může být spojeno i s celou řadou zdravotník rizik. Ať už jde o krátkodobou stresovou reakci či mnohem závažnější onemocnění – AIDS, žloutenku či tetanus. To už se ale odvíjí od hygienických podmínek daného tetovacího salonu. Jestliže navštívíte moderní a kvalitní tetovací salon, kde mají pečlivě sterilizované jehly, tatéři nosí latexové rukavice a pravidelně používají dezinfekci, je pravděpodobnost přenosu jakékoli nemoci téměř nulová. Vždy však platí, že pokud se chceme nechat tetovat, měli bychom být stoprocentně zdraví a nemít oslabenou imunitu. Samotné nošení tetování už zdraví nijak neohrožuje. Existují ale onemocnění, která by mohla společně s tetováním způsobit velké komplikace. Jde především o genetické choroby, například problémy se štítnou žlázou, cukrovku či některé druhy alergií. Pokud některou z těchto nemocí trpíte, raději se tetovat nenechávejte.

Ano nebo ne?

Pokud se tedy rozhodujete, jestli se nechat tetovat, zvažte všechny výhody a nevýhody a klidně si dejte na čas, není kam spěchat. Popřemýšlejte, jestli by vaše tetování nevadilo vašemu zaměstnavateli, případné odstranění tetování by vás totiž mohlo vyjít pěkně draho. Jestliže se rozhodnete pro tetování, zvolte moderní a kvalitní tetovací salon, který splňuje všechny hygienické podmínky. Jen tak se vyhnete případnému přenosu infekce.
Magda Autor Magda