Tam, kde se narodil New York

Úvodní stránkaTam, kde se narodil New York
13.leden 2015 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Metropole, Zahraničí
V dnešním cestovatelském článku zavítáme do míst, kde se začala psát historie největšího města Spojených států, tedy do takzvaného Dolního Manhattanu. Projdeme se podél jeho pobřeží, navštívíme světově známé památky i památníky a nakoukneme do zdejších parků. Zajímavostí, které tato oblast New Yorku nabízí je skutečně mnoho, proto naše vyprávění rozdělíme na dvě části – o oblasti západní a o té východní. Dnes se iluzorně projdeme po té prvně jmenované. Vzhledem k tomu, že budeme mít pořádně napilno, neztrácejme už nyní čas a vydejme se na cestu. Stopy po nejstarším osídlení můžeme nalézt na ulici Wall Street. Již samotný název, který v českém překladu odkazuje na slovo „zeď“, nás uvádí do souvislosti, že právě v tomto místě stávalo kdysi opevnění. Za ním budovali od roku 1625 svá první sídla holandští přistěhovalci. Ti začátkům budoucího města, tehdy nazývaném New Amsterdam, vtiskli holandský charakter, který je například na ulici Pearl Street částečně patrný dodnes. Původní architektura Nového Amsterdamu, který získal v roce 1653 městská práva, však zanikla kvůli několika ničivým požárům.
burza na Wall Street
Dnes je Wall Street známá zejména díky burze světového významu, jenž na této adrese sídlí. Svůj domov zde našel také mezinárodně uznávaný finanční deník The Wall Street Journal. Ten se v současnosti těší pozici druhého nejvydávanějšího periodika za USA Today. Dlouhá léta předtím byl však jasnou jedničkou. Současná Wall Street spolu s jejím blízkým okolím tvoří důležité finanční a obchodní centrum, jehož vliv mírně klesl po stavbě komplexu Světového obchodního centra. V blízkosti této ulice se nachází park Bowling Green, na jehož rohu s ulicí Broadway stojí socha býka (Charging bull). Sochař Arturo di Modica chtěl jejím prostřednictvím zachytit svobodného ducha Ameriky a volně tak vymodelovat rčení, že „Amerika je zemí neomezených možností“. Postavu býka zvolil zejména kvůli souvislosti s jeho silou – lidé v New Yorku i celých USA prý mohou díky tvrdé práci a odhodlání dosáhnout mimořádných úspěchů.
Charging bull
Další z parků, který v této části New Yorku zve k návštěvě je Battery park. Historie jeho původu je spojena se stavbou již zmíněného Světového obchodního centra. Bylo to právě kamení vyhloubené pro jeho základ a bahno vytěžené ze dna řeky Hudson, které dalo vzniknout Battery parku. Dnes tvoří samostatnou čtvrť, která je ze tří stran obehnána právě řekou Hudson a z východu ulicí West Street.
Battery park a dolní Manhattan
  V severní části Battery Parku se nachází Památník irského hladomoru (Irish Hunger Memorial), který je věnován památce na období, kdy bylo Irsko zasaženo vlnou hladomoru v letech 1845 až 1849. Během této smutné doby zemřelo více než 1,5 milionu Irů. Odhaduje se, že zhruba 2 milióny Irů uteklo z domova za lepšími podmínkami a drtivá část z nich přistála právě v Americe. Podle statistik žije v současnosti v USA více než 40 miliónů potomků Irů. Památník samotný je postaven z kamenů, jež byly dovezeny z různých částí Irska včetně Dublinu. V západní části Dolního Manhattanu se nachází rovněž památník 11. září (The National September 11 Memorial), který byl vystaven na počest téměř 3000 obětí teroristických útoků z roku 2001. Na místech, kde stály budovy Dvojčat, byly vystavěny dvě do země zapuštěné krychle. V horní části jsou lemovány rytinami jmen jednotlivých obětí a zpod nich vytéká po celém obvodu voda, jenž stéká po stěnách a nakonec mizí v otvoru uprostřed. Návštěva tohoto pietního místa se vryje hluboko do paměti. Pod povrchem památníku bylo v květnu 2014 otevřeno i muzeum 11. září. Rodinní příslušníci obětí sem mají vstup zdarma, pro ostatní se jedná o částku 24 dolarů. Z důvodu velkého zájmu turistů doporučujeme dopředu zarezervovat vstupenky na stránkách muzea.
The National September 11 Memorial
  Nedaleko odtud můžete navštívit nejstarší newyorský dochovaný kostel St. Paul (St. Paul Chapel) z roku 1764. Patří episkopální církvi. Mimochodem právě mezi zdmi tohoto kostela nacházeli odpočinek záchranáři, kteří pomáhali během 11. září 2001. Ale vraťme se nyní do Battery Parku, kde si milovníci památníků přijdou opravdu na své. Vydají – li se jižním směrem podél pobřeží, narazí na památník Amerických námořních obchodníků (American Merchant Mariner’s Memorial), který připomíná skutečnou historickou událost, kdy byla nacistickou ponorkou potopena obchodní loď USA. Je však symbolicky věnován všem zhruba 6 600 utonulým námořníkům a 700 lodím, které byly potopeny během 2. světové války. Pouhých pár kroků odtud se nachází budova Národního památníku Castle Clinton (Castle Clinton National Monument). Původně byl postaven na ostrově. Ten byl později zasypáním průlivu spojen s Manhattanem a nyní tvoří jednolitou část. Stavba dříve sloužila jako imigrační centrum, opera nebo akvárium. V současné době se zde prodávají jízdenky na ostrov Ellis Island a Sochu Svobody. Téměř na samotném cípu ostrova Manhattan dnešní vyprávění zakončíme. Příště kroky turistovy virtuálně povedeme východní částí této oblasti. A už nyní slibujeme, že se je na co těšit.
Radush Autor Radush