Taky miluje dinosaury?

Úvodní stránkaTaky miluje dinosaury?
9.únor 2017 od Dee v rubrikách O dětech
štítky děti, dinosauři

Dinosauři. Už několik měsíců naše rodinné téma. Dokonce i Ježíšek na ně myslel a více se ubíral k druhohorám než ke světu panenek, kuchyněk a princezen. “Ale kde jsme udělali “chybu”?”, napadne mě pokaždé, když v kočárku pod kytkovanou peřinkou najdu Stegosaura, Archeopteryxe, Triceratopse nebo dokonce T-Rexe. Moje malá tříletá víla miluje dinosaury.

Všichni říkají, že je to jen období. Ostatně je pravda, že první období, kdy by něčemu takhle propadla, to tedy není. Máme za sebou období bublifuků, kuliček, balónků, svítících postaviček, puzzle, modelíny či tekutého písku a teď jsou u moci dinosauři.

Chodím do knihovny a půjčuji pro ni různé knížky o dinosaurech. Držím se toho, že ji budu podporovat v jakémkoliv zájmu, který teď bude mít … tedy vlastně do té doby dokud mi tenhle “zásah” dovolí. I když mi z hlavy nejde: “Co z toho to dítě má? Vždyť nerozumí každému třetímu slovu!” Vyprávím jí, jak se tu dinosauři vzali, jak žili, jedli, pili, rozmnožovali se a nakonec umřeli, což ji ostatně baví asi nejvíc.

A co já jako dinorodič? (Tenhle termín se opravdu používá!, což mě taky překvapilo.) Jako správná máma se toho snažím co nejvíc zapamatovat, abych jí o tom mohla povídat. Ale čím víc toho o dinosaurech vím, tím spíš je mi jasné, že mě tohle období určitě minulo! Jsem úplně jalová!! Stěží si pamatuji ty nejznámější druhy, komolím některé názvy, možná i informace a důležitá data. Jediné, co se mi v této oblasti daří, je ovládat dinosaura z plastu, který je na baterky a umí chodit dopředu a dozadu … podotýkám, chodí VELMI pomalu.

Taky miluje dinosaury?

Proč jsou vlastně dinosauři tak atraktivní?
Dětem se líbí z několika důvodů. 

Fascinují je příšery a dinosauři příšerami jsou.
Nejsou jen výmyslem, opravdu tu byli a důkazy jejich života děti ohromují.

Líbí se jim také proto, že jsou obrovští.
Nutno přiznat, že zájem dětí o dinosaury posilují často i samotní rodiče, protože jsou obvykle nadšeni, když vidí své děti, jak se stávají experty v této oblasti.

Baví je sbírání figurek a jejich třídění podle velikosti, tvaru, zda byli býložravci nebo masožravci.
Kluci si představují boje mezi těmito zvířaty, kosti i jejich sílu a moc. Holčičky se zas více soustředí na dinosauří mámy a jejich děti líhnoucí se z vajec.

Dinohry

Pokud vaše dítě miluje dinosaury, určitě bude vděčné, když si s ním občas zahrajete hry s dinosauří tematikou.
Tady je několik nápadů:

Tanec s dinosauřím vejcem
Dinorodiče, vytvořte s dítětem pár a tancujte na hudbu. Musíte mezi čely nebo břichy udržet dinosauří vejce (nafouknutý balon), přičemž ruce zůstávají za zády. Dejte pozor, aby vám „vejce“ nespadlo a nerozbilo se.

T-rex s bolestmi břicha
T-rex se zase jednou přejedl a teď ho bolí břicho. Na to pomůže jen jedno: kameny. Ty totiž sloužily dinosaurům na to, aby v žaludku rozdrolily potravu, která se pak snadněji trávila. T-rex tedy potřebuje kameny a pomoci mu musí ostatní dinosauři (děti). Nakreslete fixem velkého dinosaura na balicí papír, v případě pěkného počasí křídou venku na chodníku. Označte jeho žaludek. Každé dítě dostane stejný počet kamenů a pokouší se z jisté, předem určené vzdálenosti trefit cíl – žaludek dinosaura. Kdo bude nejúspěšnější?

Dinosauří honička
Jedno dítě je tyranosaurus a musí lovit = honit ostatní dinosaury. Ten, kdo je chycen, musí jít do hnízda (na deku nebo v létě do dětského bazénku).

Po stopách dinosaurů
Ukryjte v pískovišti několik figurek dinosaurů. Děti hledají ukryté dinosaury pomocí pinzety, štětců a lupy – jako skuteční archeologové.

Když děti vstoupí do dinofáze, využijte příležitost a vypravte se s nimi do muzea nebo dinoparku. Mnohá přírodovědná muzea, která vystavují kostry a simulace dinosaurů, jsou nastavena na děti. Snadno a srozumitelně jim vysvětlí, kde dnes ještě lze nalézt kosti dinosaurů, odkud víme, jak vypadali, nebo co jsou to fosilie. Podpořte jejich zájem a užívejte si s nimi dinozábavu, i nás to baví!

 

Dee Autor Dee