Šumava - dovolená nejen pro cyklisty

Úvodní stránkaŠumava - dovolená nejen pro cyklisty
18.srpen 2015 od Lenka v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Česko, Cestování
Aneb Z mého cestovatelského deníčku Šumava si za poslední léta díky nově zbudovaným cyklostezkám získala srdce spousty cyklistů. Ale já bych vám ji ráda přiblížila z jiného pohledu - z pohledu rodiny s malým dítětem, která pro tentokrát nechala kola odpočívat doma. Vydali jsme se přes celou republiku prozkoumat pohoří, o kterém jsme mnohokrát slyšela, ale nikdy tam dosud nebyla. A je to škoda! Čím si nás Šumava získala? Především nám na týden poskytla příjemně chladivé útočiště před nesnesitelnými horky. Většinu našeho pobytu jsme strávili na cestičkách nádhernými šumavskými lesy, kde se střídala ohromná pole borůvčí s načechranými kopečky mechů. Do dlaní jsme trhali přesladké maliny a nemohli jsme se nabažit jiskřivě čistých potůčků a řek. Nejbáječnější byla divoká řeka Vydra. Ta poskytovala zábavu na celý den pro malé i velké. I když podél jejího toku vedla velmi rušná turistická stezka, každý si mohl najít svoji zátočinu, kamenné křeslo či oblázkovou pláž. Nikdo neodolal dobrodružnému přelézání a přeskakování obrovských balvanů. Výzva dostat se na druhý břeh otužila leckoho. Jak jsem pozorovala to hemžení kolem, troufla bych si říci, že u Vydry je mnohem více zábavy než v nejmodernějším aquaparku. Oblé kopce Šumavy jsou nejhezčí za ranních rozbřesků, kdy se zvedá mlha. Na procházkách nás příjemně překvapí rozsáhlé louky a pastviny, které se po vyjití z lesa objeví. Po loukách jsou rozeseté usedlosti, dnes nejčastěji penziony. Horské vesničky se přeměnily na turistická centra. Pokud byste sem jeli mimo turistickou sezonu, budete tu asi úplně sami. Což nemusí být špatné - mít pro sebe všechnu tu krásu podzimních barev či jarních rozkvétajících luk.

Tipy na pěší výlety

Modrava

Je výchozí místo pro výlety na všechny světové strany. Můžete se vydat na procházku podél třech různých potoků. Častý cíl je i kouzelná tříjezerní slať, kolem které vede okruh po dřevěném chodníčku. Jsou to malá jezírka, rašeliniště, obklopená nízkým porostem kleče. Po návratu z výšlapu se můžete občerstvit v novém minipivovaru.
Modrava

Kvilda

Je jedno z nejznámějších a nejrušnějších turistických center Šumavy. Je to výchozí bod k mnoha jezerním slatím i k pramenu Vltavy. Mají zde opravdu povedené informační centrum, v kterém je volně přístupná interaktivní expozice o zdejší přírodě jak pro děti tak i pro dospělé.
Kvilda

Horská Kvilda

Horská Kvilda je sice malá osada, ale na překrásném místě mezi zvlněnými kopečky a loukami. Určitě tedy stojí za návštěvu. Také odtud se dostane na mnoho dalších zajímavých míst.

Vchynicko-Tetovský kanál

Tento pozoruhodný kanál byl vybudován na konci 18. století pro plavení dřeva. Je dlouhý 13,6 km a vede podél něj široká cesta pro pěší i cyklisty. Protíná několik turistických cest, takže jsme na něj při našich výpravách narazili několikrát; ale i procházka podél kanálu může být velmi příjemná. Přes plavební kanál vede několik dochovaných kamenných mostků. Přes jeden z nich přejdeme k Hauswaldské kapli, kde můžeme ochutnat léčivý pramen.
Léčivý pramen

Srní

Cukrárna, cukrárna, cukrárna! Otevřeno čtvrtek až neděle od 12 do 18 hodin.
Lenka Autor Lenka