Španělská Valencie osloví milovníky historie i moderního stylu

Úvodní stránkaŠpanělská Valencie osloví milovníky historie i moderního stylu
3.listopad 2014 od Radush v rubrikách Cestování, Nové články
štítky Cestování, Zahraničí
Třetí největší španělské město láká stále více turistů přijíždějících prakticky ze všech částí světa. Mají k návštěvě města hned několik pádných důvodů. Pojďme se nyní na ně podívat jeden po druhém. Valencie leží na břehu Středozemního moře. Svou polohou je tedy ideální destinací pro ty, kdo chce ve své dovolené spojit poznávání s pohodou na pláži. Míst ke koupání ostatně nabízí město rovnou několik, stačí si jen vybrat. Pro nadšence do historie bude jistě zajímavá starší část Valencie. Některé části jsou zde dokonce tak významné, že je organizace UNESCO neváhala zapsat na seznam kulturních památek. Založení města se datuje až do 2. století před naším letopočtem, kdy sloužilo jako sídlo pro římské vojáky. Po několika stoletích padlo do rukou Arabů, kteří se důležitou měrou podíleli na jejím dalším rozvoji. V následujících stoletích se v nadvládě nad městem vystřídalo mnoho osobností včetně například legendárního El Cida. Prakticky každý z pánů Valencie zanechal svůj otisk na architektuře města. Městská katedrála, která patří k nejvýznamnějším památkám, stojí na místě původní mešity. Symbol islámské víry byl tehdy stržen a nahrazen svatostánkem křesťanským. Dalším zajímavým místem, které stojí za to navštívit je Llotja de la Seda. Volným překladem dojdeme k názvu Hedvábný trh. Obchod s touto komoditou přinášel městu dlouhá léta bohatství.
Valencia
Na počátku článku jsme slibovali, že si ve Valencii přijdou na své i fanoušci moderní architektury. Pro ty bude takřka povinnou zastávkou unikátní komplex budov Ciutat de les Arts i les Ciènces. Pro našince krkolomný název zní v češtině vlastně jednoduše - Město vědy a umění. Původně sestávalo z pěti částí: Hemisféry (kino IMAX a digitální projekce), Umbraculo (zimní zahrada pro typické místní květiny a stromy), Vědecké muzeum prince Filipa (sál věnovaný vývoji života a interaktivnímu pojetí vědy a techniky), Oceánografikum (největší akvárium v Evropě s více než 500 druhy živočichů) a Palác umění královny Sofie (místo konání operních vystoupení). Šestou a nejmladší částí je budova Agory, kde se konají důležité kongresy, koncerty, vystoupení a sportovní akce. Ve Valencii se nebudete nudit ani tehdy, pokud zavítáte do té nejzapadlejší uličky. Všude se totiž nachází spoustu barů a restaurací, ve kterých se místní oddávají bujaré zábavě a to až do pozdní nočních hodin. Zdá se, že vždy je co slavit. Ať už třeba některý z početních místních svátků - fiest, nebo zkrátka to, že je zrovna víkend. Španělsko je zemí svátků a slavností, při nichž teče proudem místní víno, sangrie i koňak často prokládané pitím kávy a sladké čokolády. Hlad je možné zahnat třeba paellou, která je pravděpodobně nejznámějším španělským pokrmem. Jeho základem je rýže připravovaná na pánvi spolu s kousky masa, mořských plodů, zeleniny doplněných chutí šafránu. Velmi oblíbené jsou i tapas - malé pikantní jednohubky, které podávají kdykoli během dne. Jedí se rukama bez příborů i talířků.
Xocholata-con-churchos
Valencii můžete navštívit ve kterémkoli ročním období. Nám středoevropanům téměř vždy nabídne teplejší počasí než v našich krajích. Vzít tuto skutečnost v úvahu je důležité zejména v létě. Kdykoli si však můžete být jisti, že vás přivítá svou tradiční jižanskou atmosférou plnou pohody a veselí.
Radush Autor Radush