Sourozenci

20.duben 2018 od Dee v rubrikách O dětech
štítky děti, Rodina, rodiče

Vždycky jsem záviděla mé kamarádce, která byla jedináček. Měla celý svůj pokoj jen pro sebe a nejen to, měla i rodiče jen pro sebe- tedy především jejich pozornost. Nemusela se s nikým o nic dělit. Nemusela čekat, až brácha domluví, aby mohla něco říct. Nemusela se s nikým shodnout, když se rozhodovalo, kam se pojede na výlet. Byla prostě JEDINÁ

Ona ale mé nadšení nikdy nesdílela. Byla nešťastná, že je sama. Tak moc si přála mít s někým něco napůl. Pořád zvala k nim domů nějaké kamarádky, často jsem u ní spávala a nahrazovala jí někoho, kdo jí v dětství chyběl. Vzpomněla jsem si na ní, když jsme se s manželem bavili o tom, že by bylo lepší, kdyby B. měla sourozence a nebyla sama. Začínala mít takové ty “jedináčkovské nálady” a to se nám moc nelíbilo ... 

Můj první porod se mi tak nepříjemně zaryl pod kůži, že jsem nic podobného již znovu zažít nechtěla. Navíc jsem byla v práci docela spokojená, nechtělo se mi všeho nechat a tři roky být zase mimo dění. Ale můj manžel mi často opakoval: “Bude sama. Koho bude jednou mít, až my tu nebudeme? Bude z ní rozmazlenec- všechno bude její a po jejím. Nebude si umět ničeho vážit!” To byly silné argumenty

Zkrátím to, manžel vyhrál a my máme děti DVĚ. Dvě krásné holčičky, které už zbytek svého života budou mít jedna druhou, naučí se o věci dělit, být trpělivé i zodpovědné. A abych ještě více podpořila myšlenku, proč mít děti dvě, nasbírala jsem o sourozencích pár fakt. 

Jací jsou sourozenci?

1. Jsou bystřejší.
Nedá se říct, že by si sourozenci navzájem zvyšovali IQ, ale pravdou je, že se od sebe navzájem stále učí něco nového, což jim rozhodně prospívá. 

2. Bývají úspěšnější
Často se stává, že starší sourozenec motivuje k úspěchu toho mladšího a právě tyto ambice mohou dětem zajistit dobrou životaschopnost. 

3. Sdílejí zodpovědnost
Ideální je, když mají rozdělené domácí práce. Je dobré, když se učí již od mala zodpovědnosti a ve dvou se to prostě lépe táhne. 

4. Jsou tým
Tenhle bod mě asi baví nejvíc, s bráchou jsme si už mockrát užili srandy kopec. Taky bylo období, kdy jsme každý byli jinde, zvlášť, když jste opačného pohlaví, ale být tým nás určitě bavilo a baví dodnes. 

5. Mají lepší vztahy s vrstevníky
I přesto, že vás jako rodiče mohou trápit časté výměny názorů vašich ratolestí, buďte si jistí, že i hádky mohou vaše děti posílit, a to právě ve vztazích s ostatními dětmi. Bratři a sestry se dokáží pohodlněji zapojit do rozhovorů i her. 

6. Dokáží být trpěliví
Jak už jsem se zmínila v úvodu, někdy prostě jako brácha nebo ségra musíte počkat, a to bývá ze začátku pro některé děti docela potíž. Zvlášť pokud dřív čekat nemusely. Časem se ale i tuto schopnost naučí a v životě jim bude jedině k dobru.

7. Nejsou žádní sobci
Tohle je myslím jeden z nejtěžších úkolů ze všech: umět se podělit. Přiznám se, že mně samotné ještě v pubertě dělalo potíže dělit se o mámu a tátu, o sladkosti, o pozornost i teritoria, ale časem jsem si zvykla. Díky sourozenci znáte tento pocit již z dětství, a tak vás v dospělosti nezaskočí.

8. Nejstarší přátelé
Přijde doba, kdy s nimi již nikdo jiný nebude sdílet tak staré vzpomínky. Budou mít to své, jedinečné, co je bude spojovat napořád. 

9. Méně často řeší v dospělosti rozvod
Samozřejmě, že se vztah se sourozencem promítá i do pozdějšího vztahu partnerského. Kelvin Leman ve svých knihách tvrdí, že častěji se v manželských poradnách objevují jedináčci nebo prvorození. 

10. Mentálně i fyzicky fit
Sourozenci mohou mít pozitivní vliv na způsob života nebo i na deprese v dospělosti. Sestry fungují jako skvělá pomoc proti osamělosti, nízkému sebevědomí nebo strachu. V časopise PLOS Medicine se dokonce píše, že lidé bez rodinných vazeb umírají průměrně o sedm a půl roku dříve než lidé s rodinou, což je skoro stejný rozdíl jako mezi kuřáky a nekuřáky. 

Tak není lepší mít nakonec děti dvě? 

Dee Autor Dee